Dozorný orgán Spojených států (NRC) schválil modifikaci havarijního plánování pro jadernou elektrárnu Oyster Creek. Změny byly třeba kvůli připravenosti pro decommissioning elektrárny. Jaderná elektrárna byla odstavena letos v září po 49 letech provozu.

jaderná energie - Změny v havarijním plánování elektrárny Eyster Creek povoleny - Zprávy (Oyster Creek sunset) 1
Jaderná elektrárna Oyster Creek (zdroj: Exelon)

Změny, požadované držitelem provozní licence elektrárny, společností Exelon Generation Company, zahrnovaly výjimky z konkrétních požadavků NRC, které nelze použít na elektrárnu, které trvale skončil provoz. Jakmile budou tyto změny zavedeny, státy a místní vlády se mohou spolehnout na komplexní havarijní plány i pro odstavené jaderné elektrárny. Znamená to, že kolem elektrárny nebude větší jak 16 kilometrová zóna havarijního plánování, přičemž v elektrárně budou udržovány nouzové plány a schopnost reagovat na mimořádnou událost.

NRC dospěla k tomuto názoru po zvážení analýz společnosti Exelon, které ukázaly, že riziko úniku radioaktivních látek odstavené jaderné elektrárny je mnohem nižší, než provozovaného bloku. Takové typy nehod jsou významně nižší zejména u trvale odstavených reaktorů, u kterých bylo palivo vyvezeno z reaktoru.

Exelon zavede změny do svého havarijního plánování po 17. září 2019.

Jediný blok varného reaktoru o výkonu 619 MW elektrických poblíž Lacey Township v New Jersey přešel do komerčního provozu v prosinci 1969. Díky tomu se jednalo o nejstarší provozovanou jadernou elektrárnu ve Spojených státech. 17. září tohoto roku byla elektrárna trvale odstavena. Od té doby bylo všechno palivo vyvezeno z reaktorové nádoby do bazénu mokrého skladování, kde bude postupně chladnout.

Ačkoliv měla elektrárna licenci až do roku 2029, její provozovatel se v roce 2010 rozhodl uzavřít elektrárnu dříve. Stalo se tak po změnách v pravidlech vodního hospodářství oblasti New Jersey. Provozovatel by byl donucen postavit další chladicí věže. Očekávané náklady na tuto modernizaci by přesáhly 800 milionů dolarů (téměř 18 miliard Kč). Vzhledem k výši nákladů se provozovatel rozhodl radši uzavřít komplex. Elektrárna bude nyní prodána společnosti Holtec International, který společně se společností SCN-Lavalin v rámci podniku Comprehensive Decommissioning zajistí její dekontaminaci a rozebrání. Smlouva by měla být uzavřena na podzim 2019.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..