Sobota, 28 listopadu
Shadow

Změny v havarijním plánování elektrárny Eyster Creek povoleny

Dozorný orgán Spojených států (NRC) schválil modifikaci havarijního plánování pro jadernou elektrárnu Oyster Creek. Změny byly třeba kvůli připravenosti pro decommissioning elektrárny. Jaderná elektrárna byla odstavena letos v září po 49 letech provozu.

Jaderná elektrárna Oyster Creek (zdroj: Exelon)

Změny, požadované držitelem provozní licence elektrárny, společností Exelon Generation Company, zahrnovaly výjimky z konkrétních požadavků NRC, které nelze použít na elektrárnu, které trvale skončil provoz. Jakmile budou tyto změny zavedeny, státy a místní vlády se mohou spolehnout na komplexní havarijní plány i pro odstavené jaderné elektrárny. Znamená to, že kolem elektrárny nebude větší jak 16 kilometrová zóna havarijního plánování, přičemž v elektrárně budou udržovány nouzové plány a schopnost reagovat na mimořádnou událost.

NRC dospěla k tomuto názoru po zvážení analýz společnosti Exelon, které ukázaly, že riziko úniku radioaktivních látek odstavené jaderné elektrárny je mnohem nižší, než provozovaného bloku. Takové typy nehod jsou významně nižší zejména u trvale odstavených reaktorů, u kterých bylo palivo vyvezeno z reaktoru.

Exelon zavede změny do svého havarijního plánování po 17. září 2019.

Jediný blok varného reaktoru o výkonu 619 MW elektrických poblíž Lacey Township v New Jersey přešel do komerčního provozu v prosinci 1969. Díky tomu se jednalo o nejstarší provozovanou jadernou elektrárnu ve Spojených státech. 17. září tohoto roku byla elektrárna trvale odstavena. Od té doby bylo všechno palivo vyvezeno z reaktorové nádoby do bazénu mokrého skladování, kde bude postupně chladnout.

Ačkoliv měla elektrárna licenci až do roku 2029, její provozovatel se v roce 2010 rozhodl uzavřít elektrárnu dříve. Stalo se tak po změnách v pravidlech vodního hospodářství oblasti New Jersey. Provozovatel by byl donucen postavit další chladicí věže. Očekávané náklady na tuto modernizaci by přesáhly 800 milionů dolarů (téměř 18 miliard Kč). Vzhledem k výši nákladů se provozovatel rozhodl radši uzavřít komplex. Elektrárna bude nyní prodána společnosti Holtec International, který společně se společností SCN-Lavalin v rámci podniku Comprehensive Decommissioning zajistí její dekontaminaci a rozebrání. Smlouva by měla být uzavřena na podzim 2019.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..