Terrestrial Energy Integral Molten Salt Reactor (IMSR) vstoupil do druhé fáze přezkoumání návrhu kanadským dozorným orgánem (CNSC). Návrh byl prvním pokročilým reaktorovým systémem, který dokončil první fázi přezkoumání dozorným orgánem CNSC.

jaderná energie - Začátek druhé části kontroly kanadského projektu IMSR - Zprávy (IMSR plant Terrestrial Energy) 1
Vizualizace jaderné elektrárny s reaktory IMSR (zdroj: Terrestrial Energy)

Předběžná analýza dozorného orgánu CNSC je volitelnou službou, poskytující posouzení návrhu jaderné elektrárny, založené na reaktorové technologii dodavatele. Nejedná se však o nutnou část licenčního procesu nových jaderných elektráren. Jejím cílem je kontrola přijatelnosti návrhu s ohledem na kanadský dozorný orgán.

Analýza se skládá ze tří částí: Před-licenční posouzení shody návrhu s požadavky dozorného orgánu, posouzení potenciálních překážek v licenčním procesu a na závěr hodnocení a umožnění dodavateli reagovat na zjištění během druhé fáze procesu. Tato zjištění budou brána v úvahu při každé z následujících žádostí o povolení k výstavbě. Celý proces zvýší účinnost technického hodnocení, sdělil dozorný orgán CNSC.

Terrestrial Energy včera oznámil, že druhá fáze zkoumání nyní začala. Ta zahrnuje detailní sledování činností první fáze a posouzení schopnosti návrhu systému IMSR splnit všech 19 oblastí licenčního procesu elektrárny.

„Jedná se o klíčový krok, předcházející výběru lokality výstavby demonstrační elektrárny,“ dodal výrobce. Předpokládá se, že druhá fáze zabere přibližně 2 roky.

Reaktory s roztavenými solemi využívají palivo disperzně rozmístěno ve fluoridové, nebo chloridové soli. Směs pak slouží zároveň jako palivo, tak i chladivo jaderného reaktoru. Výhodou tohoto konceptu je fakt, že není možné dosáhnout nehody se ztrátou chladiva, následovaného roztavením paliva. Terrestrial Energy IMSR obsahuje komponenty primárního okruhu, jako například výměníky tepla, reaktor, či stanici čištění solí umístěné v jedné, vyměnitelné, reaktorové nádobě. Systém je navržen jako modulární reaktor, vyráběný ve fabrikách. Lze použít jak pro výrobu elektřiny, tak procesního tepla. Společnost doufá, že uvede tento produkt na komerční trh do roku 2020.

„Neustále postupujeme dál ke komerčnímu nasazení pokročilé jaderné energetiky založené na IMSR, stejně tak neustále komunikujeme s našimi komerčními partnery, kteří se zajímají o výstavbu,“ sdělil Simon Irish, generální ředitel společnosti Terrestrial Energy. „Úspěšné dokončení třetí fáze před licenčního procesu dá zelenou k předložení žádosti pro výběr lokality výstavby.“

V červnu 2017 začala společnost Terrestrial Energy provádět studii proveditelnosti pro volbu umístění první komerční elektrárny založené na projektu IMSR v kanadských národních laboratořích Chalk River. V březnu tohoto roku společnost Terrestrial a americké úřady podepsaly smlouvu o porozumění ohledně podmínek výběru lokality, výstavbě a provozu IMSR v národních laboratořích Idaho.

Minulý měsíc, oznámila společnost Terrestrial Energy USA vytvoření partnerství se společnostmi Southern Company a několika národními laboratořemi spadajícími pod americké ministerstvo energetiky. Ty mají zájem o výrobu vodíku v jaderném reaktoru IMSR. Dvouletý výzkum a vývoj projektu bude zkoumat efektivitu, návrh a ekonomiku jaderného systému IMSR, který by vyráběl vodík z elektřiny bez produkce oxidu uhličitého. K produkci vodíku bude použit speciální výrobní proces založený na síře a celou výrobu bude možné provádět v průmyslovém měřítku.

John Barett, prezident a generální ředitel kanadské jaderné společnosti sdělil: „Malý modulární reaktor, používající inovativní technologie je skvělou novou příležitostí jaderného průmyslu. Ve vývoji pokročilých technologií je Terrestrial Energy na vedoucí příčce, stejně jako při komercializaci tohoto konceptu. Dokončení druhé fáze před licenčního procesu u kanadského dozorného orgánu CNSC bude významný milník tohoto projektu.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..