Čtvrtek, 26 listopadu
Shadow

Začalo zavážení paliva do druhého reaktoru ruské plovoucí elektrárny

Rusko začalo zavážet jaderné palivo do druhého bloku jejich plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, sdělila Ruská státní jaderná korporace Rosatom.

Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov (zdroj: nucnet.org)

Očekává se, že zavážení paliva bude trvat přibližně 5 dní, sdělil Rosatom. Do prvního bloku bylo palivo zavezeno už v červnu.

Plavidlo o hmotnosti 21000 tun disponuje dvěma ruskými jadernými reaktory KLT-40S, které dohromady dodávají 70 MW elektrických. Tento výkon je dostatečný pro zásobování elektřinou města s až 200000 obyvateli.

Jakmile to počasí dovolí, bude plavidlo odtaženo z Murmansku, kde probíhá zavážení paliva, do arktického přístavu Pevek na severu Čukotky. Předpokládá se, že k tomu dojde v srpnu, nebo září 2019.

Akademik Lomonosov bude první plovoucí elektrárnou z celé flotily jemu podobných. Tyto plavidla budou mít malý tlakovodní jaderný reaktor, vyrábějící elektřinu nebo teplo. Pomocí této technologie je dokonce možné i odsolovat mořskou vodu. Tento koncept je vhodný zejména do odlehlých oblastí, které mají nedostatečné připojení k elektrické rozvodné síti.

Akademik Lomonosov bude první plovoucí elektrárnou od dob MH-1A, známé také jako Sturgis. Ta byla postavená v roce 1967 ve Spojených státech a dodávala 10 MW elektrických do oblasti centrální zóny kolem Panamy od října 1968 do 1976.

Zdroj: nucnet.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..