Rusko začalo zavážet jaderné palivo do druhého bloku jejich plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, sdělila Ruská státní jaderná korporace Rosatom.

jaderná energie - Začalo zavážení paliva do druhého reaktoru ruské plovoucí elektrárny - Jádro na moři (floating nuclear plant october 2018 courtesy Rosatom.bmp 1) 1
Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov (zdroj: nucnet.org)

Očekává se, že zavážení paliva bude trvat přibližně 5 dní, sdělil Rosatom. Do prvního bloku bylo palivo zavezeno už v červnu.

Plavidlo o hmotnosti 21000 tun disponuje dvěma ruskými jadernými reaktory KLT-40S, které dohromady dodávají 70 MW elektrických. Tento výkon je dostatečný pro zásobování elektřinou města s až 200000 obyvateli.

Jakmile to počasí dovolí, bude plavidlo odtaženo z Murmansku, kde probíhá zavážení paliva, do arktického přístavu Pevek na severu Čukotky. Předpokládá se, že k tomu dojde v srpnu, nebo září 2019.

Akademik Lomonosov bude první plovoucí elektrárnou z celé flotily jemu podobných. Tyto plavidla budou mít malý tlakovodní jaderný reaktor, vyrábějící elektřinu nebo teplo. Pomocí této technologie je dokonce možné i odsolovat mořskou vodu. Tento koncept je vhodný zejména do odlehlých oblastí, které mají nedostatečné připojení k elektrické rozvodné síti.

Akademik Lomonosov bude první plovoucí elektrárnou od dob MH-1A, známé také jako Sturgis. Ta byla postavená v roce 1967 ve Spojených státech a dodávala 10 MW elektrických do oblasti centrální zóny kolem Panamy od října 1968 do 1976.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..