Bojovníci za přírodní prostředí a civilní skupiny jsou připraveni na nedělní shromáždění v německém Mnichově. Chtějí vyjádřit názor na uzavírání jaderných elektráren v Evropě. Podle nich se tím pouze zvyšuje znečištění ovzduší a závislost na fosilních palivech.

jaderná energie - V protijaderném Německu jsou bojovníci za přírodní prostředí připraveni bojovat za jádro - Hlavní (NuclearPrideLogo) 1
Logo události Nucelar Pride Fest (zdroj: nuclearpridefest.org)

Organizátoři z více než deseti základních environmentálních skupin očekávají stovky pro jaderných „atomových humanistů“ z celé Evropy na nedělním „Nuclear Pride Fest“. Tato demonstrace se bude konat v Mnichově na Marienplatz od 10:00 do 16:00.

Environmentalisté požadují, aby světoví vůdci zachovali existující jaderné elektrárny a kromě toho stavěli nové. Tento krok bude klíčový v případě uspokojení rostoucí poptávky po elektřině při vzájemném řešení největšího problému ochrany zdraví a životního prostředí, stejně jako zmírnění klimatických změn.

Naléhavost tohoto aktu byla také zdůrazněna v nedávné mezivládní zprávě Spojených národů. Ta byla speciálně zaměřena na změny klimatických podmínek a varovala svět. Zbývá pouze několik desetiletí, než se globální oteplování dostane na úroveň 1,5 °C. Při této hodnotě zbývá pouze 0,5 °C do klimatu, při kterém by se výrazně zvýšily rizika extrémního sucha, záplav, extrémních teplot a chudoby pro stovky milionů lidí.

Scénáře ve zprávě vyžadovaly šestinásobné zvýšení výroby elektřiny jadernými elektrárnami.

Organizátoři shromáždění poukazují na fakt, že uzavřené jaderné elektrárny jsou ve většině případů nahrazeny fosilními zdroji. Solární a větrné elektrárny jsou závislé na denním cyklu a nedokáží tak dodávat proud základního zatížení.

Informují, že Nuclear Pride Fest bude prvním shromážděním, kdy budou ochránci přírody a environmentalisté hlasovat pro jadernou energetiku. Jejich cílem je naléhat na pokračování provozu jaderných elektráren a vyvrátit iracionální myšlenky.

Německo uzavírá své jaderné elektrárny a organizátoři nedělní akce sdělili, že tato činnost vede k obrovským škodám na životním prostředí. Zejména se jedná o zničení starých lesů důlní činností při těžbě uhlí a znečištění vzduchu skleníkovými plyny vznikajícími při jeho hoření.

jaderná energie - V protijaderném Německu jsou bojovníci za přírodní prostředí připraveni bojovat za jádro - Hlavní (Germany5) 2
Podíl výroby čisté a špinavé energie v Německu a Francii (zdroj: nuclearpridefest.org)

Sdělují, že přes vynaložené náklady 580 miliard dolarů (přes 13 bilionů Kč) na výstavbu obnovitelných zdrojů jako jsou solární a větrné elektrárny, Německu zůstaly emise nezměněné od roku 2009. Je to důsledkem jejich odmítnutí jaderné energetiky, která neprodukuje skleníkové plyny. Poznamenali, že Francie, která má základnu 58 jaderných komerčních elektráren produkuje dvakrát více elektřiny z čistých zdrojů, a spotřebitelé platí polovinu nákladů na elektřinu, než platí němečtí občané.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..