Nuclear Fuel Service (NFS), dceřiná společnost BWX Technologies, získala zakázku v hodnotě 505 milionů dolarů (11,3 miliardy Kč) na ochuzení 20,2 tun vysoce obohaceného uranu. Jedná se o největší podobnou zakázku v historii společnosti NFS.

jaderná energie - USA udělily smlouvu na ochuzení uranu - Palivový cyklus (Watts Bar USA TVA) 1
Jaderná elektrárna Watts Bar. (Zdroj: WNN)

NFS bude během šestiletého kontraktu poskytovat služby energetické společnosti Tennessee Valley Authority (TVA). Práce mají začít na začátku roku 2019 a pokračovat až do poloviny roku 2025. Díky této práci budou podpořeny cíle programů National Nuclear Security Administration (NNSA), které spadají pod ministerstvo energetiky Spojených států.

Snižování podílu vysoce obohaceného uranu se bude provádět míšením tohoto uranu s přírodním uranem tak, aby konečným produktem byl nízko obohacený uran, který bude možné později využít v jaderných elektrárnách. Nízko obohacený uran bude možné také využít pro účely národní obrany, jako je například výroba tritia, klíčového prvku pro zásoby amerického vojenského jaderného programu. Tritium má relativně krátký poločas rozpadu, pouze 12,3 let a jeho množství tak klesá o 5,5 % za rok. Pro udržení stanovené kapacity zbraní musí být tento prvek neustále doplňován.

Spojené státy vyrábějí tritium ozařováním tyčí vyrobených z lithia. Takové jsou například tyče vyhořívajících absorbátorů v aktivní zóně prvního bloku jaderné elektrárny Watts Bar, vlastněné společností TVA. Jelikož je získané tritium používáno pro vojenské účely, musí být palivo v jaderném reaktoru nekomerčního původu, tedy materiál, který nemá omezení mírového využívání jaderné technologie. Uran a vybavení pro jeho produkci tak musí být celkově domácího původu.

NNSA je zodpovědná za zajištění dodávek nekomerčního nízko obohaceného uranu pro americký program. Spojené státy však nemají od roku 2013, kdy došlo k uzavření obohacovacího závodu Paducah, obohacovací kapacitu pro výrobu nekomerčního nízko obohaceného uranu. Nízko obohacený uran musí být nyní vyráběn snižováním obohacení vysoce obohaceného uranu ze zásob amerického ministerstva energetiky.

Rex Gaveden, prezident a generální ředitel společnosti BWXT, sdělil, že sjednaná zakázka „se zaměřuje na opravdu jedinečné schopnosti ve zpracovávání jaderných materiálů společností BWXT a představuje jeden z klíčových směrů našeho podnikání“.

NNSA a TVA v srpnu oznámily vzájemnou dohodu v rámci kampaně zaměřené na snižování množství vysoce obohaceného uranu. Ta poběží od roku 2019 do 2025 a TVA bude zajišťovat správu materiálu, jeho přepravu a skladování do roku 2040.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..