Tchaj-wanská komise schválila listopadové referendum stávající vlády, na kterém by měla být projednána budoucnost jaderné energetiky a její postupné ukončení do roku 2025.

jaderná energie - Tchaj-wan uspořádá v listopadu referendum na téma provozu jaderných elektráren - Zprávy (PG22 P8) 1
Jaderná elektrárna Lungmen (Zdroj: eandc.com)

Původně bylo referendum, plánované na 23. listopadu, odmítnuto, jelikož organizátoři neměli potřebný počet 281745 podpisů.

Projaderní aktivisté šli k soudu, který minulý týden rozhodl, že volební komisi stačí druhá várka 23251 podpisů. Poté, co se tak stalo, iniciovala komise okamžitě nové hlasování.

Referendum se bude voličů ptát, zdali souhlasí s částí zákona o elektřině. V té je stanoveno, že všechna jaderná zařízení mají být odstavena do roku 2025.

Navrhovatelé referenda tvrdí, že jaderná energetika tvoří bezpečný a čistý zdroj elektřiny, který může poskytnout čas pro vývoj jiných zdrojů čisté zelené elektřiny bez ničení životního prostředí, nebo zvyšování úrovně globálního oteplování.

Tchaj-wan provozuje 4 jaderné reaktory ve dvou lokalitách Kuosheng a Maanshan. Podle databáze mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) zajišťovala v roce 2017 jaderná energetika 9 % tamní spotřeby elektřiny.

Chinshan, třetí jaderná elektrárna v Tchaj-wanu provozovala dva jaderné bloky. Nyní jsou již permanentně odstaveny, dodala MAAE.

Výstavba čtvrté jaderné elektrárny Lungmen byla pozastavena po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima-Dajiči. V té době již byly téměř dokončeny dva ze 4 plánovaných bloků.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..