Špatně svařené potrubí na třetím bloku elektrárny Flamanville bude třeba opravit mnohem více, než se původně předpokládalo. EDF bude muset provést celkovou kontrolu materiálů na elektrárně, sdělil jaderný dozor ASN ve svém prohlášení z 3. října. EPR reaktor zde staví francouzská elektrárenská společnost EDF.

jaderná energie - Svary na elektrárně Flamanville pokračují, oprav bude více - Zprávy (Flamanville 3 ddchecked courtesy EDF Médiathèque Alexis Morin Antoine Soubigou.jpg) 1
Třetí blok francouzské elektrárny Flamanville (zdroj: nucnet.org)

V červnu tohoto roku se objevily problémy se svary na potrubí. Ty přinutily společnost EDF odložit spuštění elektrárny na jaro 2020 a oznámit zvýšení nákladů projektu na 10,5 miliard euro (271 miliard Kč). Původně plánované náklady v roce 2011 byly 8 miliard euro (206 miliard Kč).

EDF v červnu sdělila, že je třeba opravit 53 svarů na sekundárním okruhu třetího bloku elektrárny Flamanville. Po detailní analýze se ukázalo, že dalších 10 svarů je jakostně v pořádku a jsou připravené pro provoz elektrárny. Zbylých 85 svarů nebylo třeba opravovat, sdělil dozorný orgán.

3.října také ASN uvedla, že v rámci hlavního programu testování bude třeba analyzovat dalších 8 svarů, o kterých EDF tvrdí, že jsou v pořádku.

„Pokud se ukážou svary nekvalitní, ASN vyzve EDF, aby začala pracovat na jejich opravách,“ sdělil jaderný dozor. ASN také uvedla, že začne zkoumat návrhy oprav, předložené společností EDF.

„ASN se domnívá, že problémy se svary ukazují na fakt, že EDF selhala v řádném dohledu nad některými činnosti na staveništi elektrárny Flamanville.“

ASN požaduje po EDF kompletní kontrolu materiálů použitých při stavbě elektrárny. Přitom uvedla, že vzhledem k prvním problémům, zjištěným v červenci 2015, je řešení situace společností EDF naprosto nedostatečné.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..