Studie zaměstnanosti vytvořená jaderně průmyslovými společnostmi byla publikována OECD Nuclear Energy Agency (NEA) a mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Podle zprávy vytváří ročně jeden GW jaderného výkonu asi 200000 pracovních pozic.

jaderná energie - Studie počtu pracovních pozic v jaderném sektoru - Zprávy (Construction works at Kursk Nuclear Power Plant Russian Federation Rosenergoatom 2018) 1
Pracovník na staveništi Kurské II jaderné elektrárny v Rusku (Zdroj: Rosenergoatom)

Jaderná energetika zaměstnává značné množství pracovní síly po celém světě. Zpráva sděluje, že množství zaměstnanců bude růst s rostoucí poptávkou po elektřině.

NEA a MAAE používají dostupný makroekonomický model pro určení celkové míry zaměstnanosti a také měření přímé, nepřímé a indukované zaměstnanosti jaderné energetiky v národním hospodářství. Autoři článku používají kombinaci přístupů shora dolů a zdola nahoru za účelem vytvoření metodiky aplikovatelné na všechny zdroje energie.

Práce byla provedena ve spolupráci se zaměstnanci Arevy, centra pro pokročilého energetického výzkumu v národní laboratoři Idaho, mezinárodního fóra Generation-IV International, korejského výzkumného úřadu, US Nuclear Energy Institute, PriceWaterHouseCoopers Strategy Group, Rosatom Central Institute a univerzitou Stuttgart.

„Tato zpráva zobecňuje a zjednodušuje úsilí členských států OECD (v těch, kde je dostupný zmíněný makroekonomický model) simulovat poptávku po pracovní síle. Zejména se jedná o ty členské státy MAAE, které nejsou tak rozvinuté,“ informuje zpráva.

Výsledky zprávy pojmenované „Měření zaměstnanosti generované jaderně energetickým sektorem“ naznačují přímou míru zaměstnanosti v průběhu minulých deseti let přípravy stavenišť a výstavby jedno blokových pokročilých lehkovodních reaktorů s výkonem 1000 MW elektrických. Na takovém staveništi pracuje asi 1200 profesionálů, takže celkově taková výstavba nabízí 12000 pracovních let.

Během 50 let provozu se každoročně zaměstnává asi 600 pracovních pozic. Ty lze dělit na administrativní pozice, standardní provozní pozice a pozice pro údržbu a opravy. Celkem tak elektrárna poskytuje 30000 pracovních let.

Jakmile se reaktor odstaví, stará se o bezpečnost a jeho ochranu přibližně 500 pracovníků po dobu deseti let. Celkem dalších 5000 pracovních let. Po dobu dalších 40 let plán počítá se zaměstnáním 80 pracovníků v odvětví nakládání s radioaktivními látkami. Celkem je vymezeno pro nakládání s radioaktivními látkami přes 3000 pracovních let.

Míra zaměstnanosti během života jaderné elektrárny čítá přibližně 50000 přímých pracovních let na 1 GW výkonu. To zahrnuje výstavbu, provoz i decommissioning elektrárny, sděluje zpráva.

Kromě toho je dále vyčleněno dalších 50000 nepřímých pracovních let, které produkuje jaderný řetězec. Jaderná energetika ale také vytváří přibližně dalších 100000 indukovaných pracovních let.

Studie shrnuje, že celková zaměstnanost během celého životního cyklu jaderné elektrárny o výkonu 1000 MW elektrických je přibližně 200000 pracovních let.

„Hlavním účelem této zprávy je pomoci expertům členských zemí určit úroveň vstupů (zejména pracovních sil) vstupujících do jaderného sektoru. Tyto vstupy závisí na stavu vývoje jaderného sektoru dané země,“ dodává zpráva.

Ačkoliv byla studie dokončená v roce 2016, zpráva byla zveřejněna teprve poté, co byla uzavřena dohoda mezi NEA a MAAE. Stalo se tak minulý týden.

Jaderný průmysl stanovil cíle programu Harmony na 25% zastoupení jaderné energetiky v celosvětovém energetickém mixu do roku 2050. Aby byly cíle naplněny, je třeba, aby se zvýšil počet lidí interesovaných v jaderné energetice.

Geoffrey Rothwell z NEA, který přispěl ke studiu, prezentoval zjištění na Symposiu World Nuclear Association v září 2017.

V té době uvedl, že pracovní síla je schopná splnit cíle programu Harmony. Ty jsou zaměřené na výstavbu 1000 GW elektrických nových jaderných zdrojů do roku 2050. Taková výstavba může potřebovat až 810000 pracovníků každý rok.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

jaderná energie - Přehled ruského jádra - Zprávy (Russian Nuclear at a Glance) 2
Předcházející článek

jaderná energie - Komentář: Exkurze do MIT reaktoru - Zprávy (image2) 3
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..