První blok japonské jaderné elektrárny Onagawa v prefektuře Miyagi je připraven pro decommissioning. Oznámil to vlastník elektrárny Tohoku Electric Power Company ihned poté, co sdělil, že náklady na zvýšení bezpečnosti elektrárny jsou příliš vysoké a také časově náročné.

jaderná energie - Společnost Tohoku oznámila decommissioning nejstaršího bloku elektrárny Onagawa - Zprávy (Onagawa unit 1 Tohoku) 1
První blok jaderné eleektrárny Onagawa (Zdroj: Tohoku)

První blok jaderné elektrárny Onagawa je varný reaktor o výkonu 524 MW elektrických, jeho provoz začal v roce 1984. Zbylé dva bloky elektrárny jsou jiného návrhu, s výkonem 825 MW elektrických a byly spuštěny v letech 1995 a 2002. Tohoku také provozuje jeden varný blok o výkonu 1100 MW elektrických v elektrárně Higashidori v prefektuře Aomori. Ten byl spuštěn v roce 2005.

Tohoku včera oznámilo, že hlavní problém s prvním blokem elektrárny Onagawa je zejména v nedostatečném prostoru uvnitř kontejnmentu pro instalaci dodatečných zařízení. Ta zahrnují například hasicí zařízení, napájecí zařízení a dodatečná čerpadla pro vstřikování vody. Společnost dodala, že se rozhodli pro uzavření elektrárny, jelikož by úpravy a činnosti s nimi spojené byly velmi složité a za dobu provozu elektrárny by se zřejmě nesplatily.

Tohoku nyní zažádá ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu o povolení k provedení decommissioningu prvního bloku elektrárny Onagawa. Společnost také zažádá příslušný jaderný dozor Nuclear Regulator Authority (NRA) o schválení předloženého plánu na vyřazení elektrárny.

„Budeme postupovat podle nejrůznějších postupů v souladu s vyřazováním reaktorového bloku. V nejbližší době budeme pracovat na opatřeních zajištění nejvyšší úrovně bezpečnosti během rozebírání elektrárny,“ sdělil vlastník elektrárny.

Tohoku zažádal NRA o bezpečnostní hodnocení druhého bloku Onagawa a prvního bloku Higashidori v prosinci 2013 a červnu 2014. Tato hodnocení, která uváží, zda opatření provedená na obou blocích splňují nové standardy jaderné bezpečnosti. kontrola může být provedena, jakmile budou dokončeny bezpečnostní opatření. Společnost předpokládá dokončení těchto stavebních prací na druhém bloku Onagawa v druhé polovině roku 2018 a na prvním bloku Higashadori do roku 2020.

Společnost plánuje znovu spuštění druhého bloku Onagawa nejdříve v roce 2020 a Higashadori v roce 2021, nebo později, informovala Asahi Shimbun. Tohoku také sdělilo, že připravuje dokumentaci pro kontroly NRA na třetím bloku elektrárny Onagawa.

Onagawa je umístěna na severovýchodním pobřeží Japonska a byla nejbližší elektrárnou k epicentru zemětřesení zaznamenaného 11. března 2011. I když zemětřesení poničilo čtyři z pěti vnějších přívodů elektřiny do elektrárny, zbývající linka zvládla dostatečně zásobit všechny tři bloky elektrickým proudem. Ty se tak mohly standardní cestou dochladit. Na prvním bloku došlo k požáru ve strojovně, ale ten byl rychle zvládnutý. Mise mezinárodní agentury pro atomovou energii v srpnu 2012 došla k závěru, že elektrárna nebyla silně ovlivněna vlnou tsunami, jelikož je položena 14 metrů nad hladinou moře.

První blok elektrárny Onagawa je desátým blokem, trvale odstaveným po událostech z roku 2011.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..