Trumpův správní úřad omezí prodej domácí civilní jaderné technologie do Číny kvůli obavám, že jsou odkloněny pro vojenské, nebo jiné neautorizované účely, sdělilo americké ministerstvo energetiky ve svém prohlášení.

jaderná energie - Spojené státy oznámily omezení prodeje jaderné technologie do Číny - Zprávy (Sanmen China AP1000 Westinghouse 2018) 1
Výstavba jaderné elektrárny americké technologie AP1000 v čínské lokalitě Sanmen (zdroj: WNN)

„Spojené státy nemůžou ignorovat důsledky úsilí Číny získat jaderné technologie mimo zavedené procesy čínské civilní spolupráce,“ sdělil ministerský tajemník Rick Perry ve svém prohlášení.

Rozhodnutí je výsledkem rozsáhlého přezkoumání vládní politiky, vedeného radou pro národní bezpečnost a řízeného pekingským úsilím získat pokročilé technologie, jaderné materiály a vybavení od amerických společností.

Zpráva, zkoumající důsledky ekonomické a národní bezpečnosti byla podněcována čínským úsilím o získání znalostí Spojených států někdy i nelegální cestou. Média sdělila, že takový zásah by podkopal americký obchod a vojenský sektor.  

Jedna administrativní kancelář sdělila, že Čína „aktivně vyvíjí svou pokročilou jadernou technologii pro diverzní vojenské použití v jejich jaderných ponorkách generace III, ve vývoji nových jaderných letadlových lodí a ve strategickém použití dvou jaderných platforem, jako jsou malé modulární reaktory a plovoucí jaderné elektrárny, rozmístěné v Jihočínském moři“.

Nová politika, která se nyní ujímá vlády, stanoví podmínky pro všechny existující, přechodné i budoucí technologické přesuny do Číny, sdělila administrativní kancelář. Sdělili také, že Spojené státy jsou obzvláště znepokojeny technologií, která může pohánět ponorky, letadlové lodě a malé modulární reaktory, které mohou být použity v plovoucích elektrárnách v Jihočínské moři.

Vývoz technologií bude podléhat schvalovacímu procesu, který bude kontrolovat konečné uživatele. Budou kontrolovány také smlouvy vzniklé před 1. lednem 2018 s výjimkou malých modulárních reaktorů (SMR) a pokročilých reaktorových technologií založených na jiných, než lehkovodních konceptech.

Samozřejmě se předpokládá, že některé transfery technologií SMR a pokročilých jaderných reaktorů do společnosti China General Nuclear (CGN), nebo jejích dceřiných společností, sjednané po 1. lednu 2018 budou odmítnuty. Vývozy technologií do společností nespadající pod CGN bude kontrolován jednotlivě případ od případu. Bude posuzováno riziko pro národní bezpečnost a ekonomiku Spojených států a také hospodářské a strategické přínosy z exportu technologie.

U vyžádaných zařízení a součástek se bude posuzovat přínos pro již stavěná zařízení, jako jsou například reaktory AP1000. Bude posuzováno zdali „hlavní identické komponenty“ splňují účel a typ technologie, která je v Číně dostupná. Obchody s přímým vlivem na hospodářskou soutěž se Spojenými státy, jako je například reaktor Hualong One, budou pravděpodobně odmítnuty.

Vývoz technologií Spojených států do Číny dosáhl v roce 2017 hodnoty 170 milionů dolarů (3,8 miliardy Kč). Administrativa pečlivě zvažovala ekonomický vliv, protože „musí především chránit národní bezpečnost,“ sdělil úředník.

Zdroj: nucnet.org, WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..