Spojené království se snaží získat všechny mezinárodní dohody, které potřebuje k zajištění nepřetržité spolupráce a obchodu v civilním jaderném sektoru do konce března 2019, sdělil v písemném prohlášení Greg Clark, státní ministr pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii. 

jaderná energie - Spojené království chce stále odejít z Euroatomu - Zprávy (3200) 1
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C (zdroj: theguardian.com)

Pan Clark sdělil ve své poslední kvartální zprávě energetické politiky, že vláda je i nadále odhodlána zavést opatření potřebná k zajištění že spojené království může fungovat jako nezávislý a odpovědný jaderný stát i v případě jeho odstupu z Euroatomu.

Významný pokrok zahrnuje srpnový podpis nové dvoustranné dohody o jaderné spolupráci (NCA) s Austrálií. Jedná se o druhou NCA smlouvu, která je podepsaná s prioritou třetích zemí v rámci přípravy pro odstup Spojeného království z Euroatomu. První takovou dvoustrannou dohodu podepsaly Spojené státy v květnu 2018.

Vláda také dokončila konzultace ohledně předběžných jaderných zárukách, které stanoví detaily nového domácího dozorného režimu. „Analyzujeme odpovědi na dotazy během rozhovorů a na podzim zveřejníme formální reakci,“ sdělil pan Clark.

Dále dodal, že Spojené království usiluje o „úzké spojení s Euroatomem“ prostřednictvím jednání o NCA, které je mnohem komplexnější a rozsáhlejší, než jakékoliv existující dohody mezi Euroatomem a třetími zeměmi.

Pan Clark sdělil: „Zároveň zajišťujeme, že je neustále připravena legislativa i civilní jaderný průmysl na všechny potenciální scénáře, zahrnující také nepravděpodobného scénáře, že Spojené království opustí jak Evropskou unii, tak Euroatom na konci roku 2019.“

Euroatom je kontrolním úřadem evropské jaderné bezpečnosti a výzkumu. Když Spojené království opustilo Evropskou unii, odstoupilo také z Euroatomu. 

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..