Odstranění použitého jaderného paliva z plovoucí technické základny Lepse může nyní začít díky speciálnímu ochrannému zařízení v Nerpských loděnicích Murmanského regionu. Potvrdil to norský úřad pro radiační ochranu. Loď Lepse byla používána pro výměnu paliva na jaderných ledoborcích mezi léty 1963 a 1981. Od té doby je v ní uloženo použité palivo a radioaktivní odpad.

jaderná energie - Rusko odstraní palivo z nákladní lodě Lepse - Zprávy (Lepse EBRD) 1
Nákladní loď Lepse (zdroj: WNN)

Lepse byla vyřazena z provozu v roce 1988, ale 639 použitých palivových souborů je v ní nadále uskladněno. Některé z nich jsou dokonce poničené. Její decommissioning bude prováděn za podpory evropské banky pro rekonstrukce a vývoj (EBRD).

Na dekontaminaci lodi bylo nyní připraveno 23 milionů euro (595 milionů Kč) prostřednictvím jaderné skupiny Northern Dimension Environment Partnership Support Fund, do které spadá Belgie, Kanada, Dánsko, Evropská Unie, Finsko, Francie, Německo, Nizozemí, Norsko a Spojené království. Finance této skupiny spravuje Londýnská ústřední banka.

Zástupci EBRF, Ruské státní korporace Rosatom a vláda Murmanského regionu se minulý měsíc sešli během ceremonie v loděnicích, aby projednali finanční stránku celého procesu.

Oleg Kryukov, ředitel oddělení pro jadernou a radiační bezpečnost Rosatomu, sdělil: „Minulý rok jsme začali převážet použité jaderné palivo z ukládacího zařízení v Andreeva Bay a více jak 3000 palivových souborů již bylo převezeno k přepracování. Nyní přišel čas na palivo z nákladní lodě Lepse.“

Bývalá nákladní loď byla postavena v roce 1934. Nově bude nad suchými sklady vybudován kryt, obsahující zařízení pro odstranění použitých palivových souborů, které budou následně posílány do přepracovacího zařízení Majak Chemical Combine v Čeljabinském regionu.

Ruské federální centrum pro jadernou a radiační ochranu bude dohlížet nad vytahováním paliva, které je naplánováno na první čtvrtletí roku 2019. Tento proces by měl být dokončen do roku 2020.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..