Zio Podolsk, dceřiná společnost Ruské státní jaderné korporace Rosatom, vyslala druhý jaderný reaktor pro ledoborec Ural. Ten se nyní staví v Baltských loděnicích v Petrohradě.

jaderná energie - Rusko dokončilo druhý reaktor pro ledoborec Ural - Zprávy (Second reactor for Ural icebreaker Rosatom) 1
Druhý jaderný reaktor RITM-200 pro ledoborec Ural (Zdroj: Rosatom)

První z dvojice reaktorů pro ledoborec byla odeslán 24. září, druhý byl odeslán 16. října. Zio-Podolsk dodala, že tak dokončila etapu výstavby „významného příspěvku vývoje a aktualizace ruské flotily jaderných ledoborců“.

Ural je jedním ze tří plavidel projektu 22220, založených na modelu reaktoru RITM-200. S tímto pohonem bude loď schopna prorazit led o tloušťce až 3 metry a bude tak doprovázet lodě napříč arktického oceánu. Další dva ledoborce se jmenují Arktika a Sibiř. Zio Podolsk vyrobila reaktory pro Arktiku v roce 2016 a pro Sibiř minulý rok.

„Vývoj a zvládnutí výroby těchto reaktorových zařízení je velice důležitý nejen pro ledoborce, ale také pro obecně jaderný průmysl, ať už jde o vývoj lodí pro arktickou plavbu, nebo reaktory určené k exportu, které podpoří vývozní potenciál celé země,“ sdělil Andrej Nikipelov, generální ředitel společnosti Atomenergomaš. Zio-Podolsk je výrobnou společnosti Atomenergomaš, která spadá pod inženýrskou divizi Rosatomu.

Arktika, Sibiř a Ural jsou univerzální ledoborce s označením LK-60 třetí generace. Tento model je stavěn ve dvou variantách, a sice s ponorem 8,55 metrů a 10 metrů při šířce 34 metrů. Přitom loď vytlačí 25450, nebo 33540 tun vody a je schopna prorazit led o tloušťce až 3 metry. Každý ledoborec disponuje dvěma jadernými reaktory RITM-200 s výkonem 175 MW tepelných. Každý z nich je schopný poskytnout výkon 60 MW na hřídeli. Výkon se přenáší přes dva generátory a 3 elektromotory.

Ve vývoji je nyní mnohem výkonnější ledoborec LC-110 s výkonem 110 MW na hřídeli a výtlakem 55600 tun. Předpokládá se, že by měl být schopen prorazit led o tloušťce 4,5 metrů. První toto plavidlo dostane název Leader.

Nikipelov dodal: „Považujeme reaktorový systém RITM-200 a jeho modifikace za základ vývoje jaderných plavidel do mělkých moří a pozemních jaderných elektráren. To nám umožní urychlit a zefektivnit řešení problematiky dodávek elektřiny do odlehlých oblastí. Včasné dokončení zakázky reaktorů RITM-200 nám umožňuje počítat s účastí při výstavbě jaderného ledoborce Leader, který bude zajišťovat celoroční provoz trasy v severním moři. Předběžný návrh reaktorového systému RITM-400 pro větší ledoborce byl již vytvořen. Nyní se pracuje na technickém projektu.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..