Během 19. Rusko-indického summitu byl v Novém Dillí 5. října podepsán dokument o spolupráci Ruska a Indie v nových projektech v oblasti jaderné energetiky.

jaderná energie - Rusko a Indie podepsaly dokument o výstavbě 6 nových jaderných bloků - Nové bloky ve světě (Dva bloky jaderné elektrárny Kudankulam které v Indii postavil Rosatom 1024) 1
Dva bloky jaderné elektrárny Kudankulam, které v Indii postavil Rosatom. (Zdroj: Rosatom)

Dokument s názvem Akční plán prioritizace a realizace spolupráce v oblasti jaderné energetiky podepsali generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom Alexej Lichačov a předseda Indické komise pro atomovou energii Kamlesh Vyas.

Strany se zavázaly rozvíjet projekt výstavby šesti jaderných bloků typu VVER v nové indické lokalitě, rozšířit vzájemnou spolupráci ve třetích zemích a spolupracovat i v dalších oblastech využívání jaderné energie kromě výstavby jaderných elektráren. Projekt, který bude použit pro novou lokalitu, byl stanoven jako reaktor VVER generace III+ a míra lokalizace během jeho výstavby bude navýšena oproti ruským blokům, které se v Indii stavějí dnes.

„Jsme spokojeni s naší strategickou spoluprací s Indií, kde nyní probíhá podle ruského projektu výstavba jaderné elektrárny Kudankulam. Očekáváme, že v blízké době získáme smlouvu na podobnou sériovou výstavbu bloků v nové lokalitě na území Indie. To umožní podstatným způsobem zvýšit objem lokální výroby komponent pro jaderné elektrárny v rámci strategie Vyráběj v Indii a také optimalizovat termíny a cenu realizace projektu. Indie je pro nás spolehlivým partnerem, s nímž již nyní realizujeme projekty ve třetích zemích a tuto spolupráci plánujeme dále rozšířit,“ řekl Lichačov.

Indické reaktory typu VVER jsou zajímavé pro české dodavatele, protože jde o projekty, jejichž výstavba skutečně probíhá a místní prostředí pro ně není neznámé. Výstavby první dvojice bloků se dodavatelsky účastnilo 8 českých firem, například společnosti Arako, Armatury Group a MSA dodaly armatury, Sigma Group čerpací agregáty, Kabelovna Kabex kabely, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice vysokotlaké ohříváky a komponenty parogenerátorů.

Jaderná elektrárna Kudankulam vzniká v indickém státě Tamilnádu na jihu Indie. První blok typu VVER-1000 je v provozu od roku 2013, druhý byl spuštěn v roce 2016. Jde o modernizovanou verzi reaktorů VVER-1000, které mají oproti verzi z 80. let min. stol. zvýšenou úroveň bezpečnosti díky inovativním systémům, jako je lapač taveniny, systém pasivního odvodu tepla a pasivní systém pro rychlé odstavení reaktoru. Od roku 2017 probíhá výstavba 3. a 4. bloku stejného typu a ve stejném roce byla podepsána série smluv na 5. a 6. blok této elektrárny.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..