Slavnostní zahájení inženýrských průzkumů v rámci posuzování vhodnosti lokality pro první uzbeckou jadernou elektrárnu, ke kterému došlo 19. října 2018, znamená i počátek realizace projektu na výstavbu dvou bloků VVER-1200 v Uzbekistánu. Elektrárnu staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

jaderná energie - Rosatom zahájil projekt výstavby JE v Uzbekistánu - Nové bloky ve světě (Vizualizace řezu blokem typu VVER 1200) 1
Vizualizace řezu blokem VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

Pro uskutečnění projektu byly zvoleny bloky VVER-1200, které se řadí ke generaci III+, plně odpovídají stávajícím bezpečnostním požadavkům Mezinárodní agentury pro atomovou energii a mají podstatně zlepšenou spolehlivost. První blok má být uveden do provozu v roce 2028. Projekt představuje další odbytiště pro produkci českého jaderného průmyslu, který má s tímto typem bloků rozsáhlé zkušenosti. Do referenčních bloků v ruských jaderných elektrárnách Novovoroněžská II a Leningradská II dodaly české firmy za posledních 10 let produkci v hodnotě přes 1,8 miliardy korun.

V zemi, kde mají elektrárny v souhrnu instalovaný výkon zhruba 14 GW, bude dvojice nových bloků vyrábět zhruba pětinu elektřiny. V současnosti 85 % výroby elektřiny pokrývají tepelné elektrárny a 13 % vodní elektrárny. Cílem tohoto projektu je zajistit levnou a dostupnou energii pro průmysl a domácnosti v Uzbekistánu, jehož HDP vzrostlo od roku 2000 na 2,5násobek a jehož počet obyvatel narostl od roku 1991 o 65 %.

Dvojice jaderných bloků vznikne na hranici Navojské a Bucharské oblasti poblíž jezera Tuda-kul. Toto jezero má dostatečné zásoby vody ke chlazení nové elektrárny a leží blízko významných železničních tahů a linek elektrického vedení a měst Navoj a Buchara, která tvoří regionální centra.

Plány na výstavbu uzbecké jaderné elektrárny se poprvé objevily v 80 letech min. stol. Diskuze se opět rozhořely po roce 2001, ale výsledek přinesly až roky 2016 a 2017, kdy jednání pokročila až k podpisu mezivládní dohody mezi ruskou a uzbeckou vládou o spolupráci při využívání jaderné energie. Kromě nabídky Rosatomu byly hodnoceny i projekty dalších dodavatelů. Výběr lokality začal už před téměř 30 lety, kdy bylo vytipováno 70 lokalit. Později byl tento počet snížen na 10 a nakonec se jako nejvhodnější jevilo jezero Tuda-kul.

Ceremonie zahajující realizaci projektu se zúčastnil uzbecký premiér Ališer Sultanov a generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov. Pomocí videokonference se s nimi spojil i uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev a ruský prezident Vladimir Putin, který byl v té době na pracovní návštěvě svého uzbeckého protějšku.

„Zavedení a další rozvoj jaderné energetiky v Uzbekistánu zahajuje novou kapitolu energetického průmyslu naší země. Dává to rovněž impulz ke stabilnímu rozvoji našeho hospodářství a ke zvyšování životní úrovně našich obyvatel,“ řekl Sultanov.

Lichačov dodal: „Spolupráce Uzbekistánu a Ruska v oblasti jádra trvá již více jako půl století a jsme hrdí na to, že si Uzbekistán k výstavbě své první jaderné elektrárny vybral právě naše jaderné technologie. Rosatom zde postaví svou nejmodernější jadernou elektrárnu generace III+ se dvěma bloky typu VVER-1200, které odpovídají všem mezinárodním bezpečnostním požadavkům.“

Během slavnostní ceremonie byly podepsány nové dokumenty o spolupráci obou zemí. Prvním z nich je memorandum o spolupráci při přípravě kvalifikovaných pracovníků pro jadernou energetiku mezi Rosatomem, Uzbeckou akademií věd a agenturou Uzatom. Díky této dohodě vznikne v Taškentu pobočka ruské jaderné univerzity MIFI.

Podle druhého memoranda mezi Rosatomem a Uzatomem bude v Uzbekistánu probíhat popularizace jaderné energetiky, seznamování obyvatelstva a novinářů s moderními jadernými technologiemi a pořádání tematických konferencí.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..