První převoz kapalného radioaktivního odpadu z podzemních nádrží do velkého úložiště Saltstone Disposal Unit (SDU) byl dokončen sítí Savannah River (SRS) amerického ministerstva energetiky. Kolem 8500 galonů (32175 litrů) dekontaminovaného solného roztoku (DSS) a nízkoaktivního odpadu bylo převezeno do nově vystavěného skladu, který má celkový objem 32,8 milionů galonů (124 milionů litrů).

jaderná energie - První odpad převezen do mega úložiště v Savannah River - Zprávy (SDU 6 Savannah River Oct 2018 SRS) 1
Šestý systém ukládacího zařízení SDU (zdroj: WNN)

SDU je permanentní úložiště solidifikovaného nízkoaktivního odpadu pro dekontaminované soli bez vlivu na okolí Jižní Karolíny. Válcové betonové sudy jsou umístěny na konstrukci, komerčně určené pro zachytávání vody, nebo jiných tekutin. Úložný prostor SDU 6, dokončený minulý rok, je prvním velkoobjemovým úložištěm, s více jak desetinásobně většími úložnými prostory, než jiná zařízení v této lokalitě. Ukládací blok je 114 metrů vysoký a v průměru má přes 13 metrů. K uspokojení ukládacích potřeb bude v SRS vystavěno celkem 7 takových bloků.

Ukládací blok byl navržen a postaven dodavatelem kapalných odpadů do SRS, Savannah River Remediation (SRR) tak, aby dokázal zpracovat velké toky DSS ze Salt Waste Processing Facility. Tato stanice se nyní uvádí do provozu. Dokud nebude nová zpracovací stanice v provozu, bude šestý ukládací blok plněn místní zpracovací stanicí solných odpadů, Actinide Removal Process/Modular Caustic Side Solvent Extraction Unit. Tento závod zpracovává velmi aktivní izotopy, zejména cesium z odpadních nádrží. Radioaktivní materiál je následně vitrifikován. Zbývající odpadní tok DSS je následně přepraven do zpracovacího zařízení Saltstone Production Facility, kde dojde k jeho stabilizaci a převedení do jiné formy odpadu, který bude uložen do SDU, kde dojde k jeho solidifikaci do podoby, která neohrožuje okolí.  

Šestý ukládací systém v SDU také obdrží DSS z nedávno zavedeného projektu Tank Closure Caesium Removal, který odstraňuje cesium z vysoce aktivního odpadu, který je nyní uložen na H Tank Farm.

Zařízení v Savannah River byly instalovány během 50. let minulého století pro potřeby výroby základních materiálů jaderných zbraní, jako je například tritium a plutonium 239. Celkem zde bylo postaveno 5 jaderných reaktorů a k nim podpůrná zařízení čítající dvě továrny na chemickou separaci, zařízení pro chemickou úpravu vody, sklady jaderného paliva a zařízení pro nakládání s radioaktivními odpady.

SRR spravuje zakázku o nakládání s kapalným odpadem v SRS, která spadá pod americké ministerstvo energetiky.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..