Jaderný průmysl by měl společně s dozorným orgánem Spojených států začít okamžitě pracovat na zkoumání a vývoji mikroreaktorů se zaměřením na zjednodušení licenčního procesu a procesu vzdělávání odborníků. Ve svém prohlášení to uvedla průmyslová skupina Nuclear Energy Institute.

jaderná energie - Průmysl musí okamžitě začít pracovat na mikroreaktorech pro obraná zařízení - Inovativní reaktory (e67f9c097e3c97b4a0b0e9373e725959) 1
Mikroreaktor korejského výzkumného ústavu KAIST. (Zdroj: KAIST)

 

V prohlášení se mimo jiné uvádí optimální rozmístění mikroreaktorů pro ministerstvo obrany Spojených států. Do konce roku 2019 by mělo ministerstvo obrany Spojených států specifikovat požadavky, provést hodnocení návrhu a podepsat smlouvy s vývojáři zařízení.

Zpráva vyzývá vývojáře, aby podpořili vývoj návrhů mikroreaktorů s výkony od 0,2 MW do 15 MW. Také by měli uzavřít partnerství mezi soukromými sektory, veřejnými sektory a ministerstvem energetiky, jejichž společným cílem by bylo vyvinout první bloky do 7 až 10 let.

 Ministerstvo obrany Spojených států by mělo ihned začít rozhovory s průmyslovým odvětvím a dozorným orgánem. Ty mají řešit jedinečné otázky jaderného dozoru spojené s nasazením mikroreaktorů pro ministerstvo obrany.

Zpráva dodává, že ministerstvo energetiky by mělo poskytnout nízkoobohacený uran, ze kterého by se vyrábělo čerstvé palivo pro nové návrhy mikroreaktorů. Mimo jiné by tento krok pomohl také návrhu, licencování a výrobě větších transportních kontejnerů.

Dodaný nízkoobohacený uran je potřebný k počátečnímu rozvoji mikroreaktorů a jiných pokročilých technologií. Jakmile bude dostatečná poptávka po komerčně vyráběném palivu, bude jím nahrazen tento uran.

Podle zprávy spravuje ministerstvo obrany 500 zařízení, včetně vzdušných sil, armády, námořnictva, ponorek a několika obranných agentur. Jedná se největšího spotřebitele energie ve Spojených státech, který spotřebovává přibližně 21 % energie v zemi. V roce 2016 spotřebovalo ministerstvo obrany přibližně 201 410 miliard BTU (ekvivalentní 60 TWh elektřiny), které stály přibližně 3,7 miliardy amerických dolarů (82,65 miliardy Kč).

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

1 Comment

    a přemýšlí někdo nad tím co se stane po zásahu raketou do takového zařízení?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..