V rámci MSV 2018 proběhla 2. října v Brně konference Budoucnost jaderné energetiky v ČR. Vystoupila zde ministryně obchodu a průmyslu Marta Nováková, která řekla, že při zadávání zakázky na výstavbu nových jaderných bloků, ať už to bude jakoukoliv formou, bude vyžadován maximální podíl českých firem.

jaderná energie - Přístup vlády se mění, lokalizace bude vyžadována - Nové bloky v ČR (DSC 1809 1024) 1
Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. (Foto Vladislav Větrovec)

Podle ministryně nyní probíhá hodnocení schopnosti českých firem jak z pohledu produktového portfolia, tak z pohledu zkušeností a kompetencí. Zdůraznila, že v podmínkách pro výběr dodavatele bude požadována maximální účast firem působících na území České republiky, a to nejen stavebních a přepravních, ale i z energetického strojírenství a dalších oblastí.

Dále připomněla, že se tato vláda zavázala přijmout rozhodnutí o finančním modelu výstavby nových jaderných bloků do konce roku 2018 a snaží se dělat vše pro to, aby se tak skutečně stalo. Za tímto účelem probíhají pravidelné konzultace se společností ČEZ, a to na úrovni premiéra.

Otázce kompetencí českého průmyslu bylo v diskuzi celkově věnováno dost pozornosti, z části padaly obavy, zda budeme schopni nastoupit do rozjetého vlaku po dalších deseti letech více méně nicnedělání, ale celkově převažoval spíše optimistický názor. Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého se posouváme od: „Umíme!“ přes „Umíme?“ až po „Musíme umět!“. Myslí si ale, že český průmysl má na to, aby se významnou měrou zapojil do domácí výstavby.

 

Co je nového

V otázce probíhající přípravy projektů nových bloků Nováková vysvětlila, čím se zabývá Stálý výbor pro jadernou energetiku (SVJE). Reagovala tím na to, co v úvodu konference připomněla moderátorka Eva Fruhwirtová, že od května 2015, kdy byla vládou schválena aktualizace Státní energetické koncepce, uplynulo už poměrně dost času.

Legislativně-právní skupina SVJE zkoumá modely výběru dodavatele. Podle Novákové cesta zákona o veřejných zakázkách s největší pravděpodobností nebude úspěšná a v úvahu připadají lex nucleus nebo sektorová výjimka u Evropské komise. První jednání s komisí bylo neúspěšné a nyní probíhá jednání se Slovenskem o společném postupu (sektorová výjimka by pak v případě úspěchu platila pro trh ČR a SR). Ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek uvedl jako další možné výjimky bezpečnostní a G2G.

Další skupina se zabývá financováním. Nováková řekla, že byly provedeny analýzy, avšak zatím nebylo vydáno závěrečné doporučení. Technologicko-provozní skupina řeší práce spojené s průběhem výstavby, včetně přepravy. Její činnost se bude moci posunout dále až poté, co bude znám dodavatel technologie. Poslední skupina, bezpečnostní, je zaměřena na bezpečnost jak jadernou, tak geopolitickou. Podle Novákové skupiny pracují a vytvořily velké množství podkladů. Tato vláda je podle jejích slov připravena přijímat všechna nezbytná investičně-obchodní rozhodnutí.

Na konferenci padlo od obou zástupců krajů (hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka i náměstka hejtmana Kraje Vysočina Pavla Pacala), že zastupitelstvo podporuje výstavbu v Dukovanech napříč politickým spektrem a již několik funkčních období.

Vladislav Větrovec

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..