Výňatky z projevu Alexeje Likhacheva na 62. generální konferenci mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

jaderná energie - Přehled ruského jádra - Zprávy (Russian Nuclear at a Glance) 1
Alexej Likhachev během svého projevu na konferenci MAAE (Zdroj: rosatomnewsletter.com)

Během let od svého založení získala mezinárodní agentura velkou úctu jako organizace schopná řešit širokou škálu jaderných problémů. Rusko vždy podporovalo MAAE a bude v tom pokračovat i nadále. Konkrétně financujeme velké technické projekty spolupráce, zajišťujeme fond pro jadernou bezpečnost, Rusko rovněž podporuje programy záruk mezinárodní agentury, programy léčby rakoviny a INPRO (mezinárodní projekt inovace jaderných reaktorů a palivového cyklu). Ruský příspěvek do rozpočtu agentury v roce 2018 přesáhl 17 milionů euro (téměř 439 milionů Kč). Klademe velký důraz na úsilí MAAE při implementaci bezpečnostních záruk. Tato část agenturní práce je klíčová pro dodržování smlouvy o nešíření jaderných materiálů.

Všechny dokumenty vyvinuté a schválené MAAE jsou výsledkem důkladných diskusí a dohod mezi členskými státy. Podporujeme tak profesionální a nepolitizovaný přístup používaný agenturou. Její vedení a odborníci si jsou jistí, že tento přístup bude zachován.

Jaderná energetika je citlivý průmysl. Musíme se vypořádat s ohromným množstvím energie. Všechny projekty, které provádíme jak v Rusku, tak v zahraničí, mají pracovat po celá desetiletí. To je důvod, proč je důležité, aby byl rychlý celosvětový vývoj jaderných technologií a průmysl zabezpečený proti politickým dopadům.

Ruské jaderné úspěchy

Rusko podporuje prohlášení učiněná v konečném dokumentu konference mezinárodní agentury pořádané v Abu Dhabi. Jsme potěšeni potvrzením, že mnoho zemí považuje jadernou energetiku za prověřenou, čistou, bezpečnou a cenově přijatelnou technologii, která bude mít význam jako udržitelný a bezpečný zdroj energie 21. století.

Mnoho cílů již bylo splněno v letech před konferencí. V prvním čtvrtletí tohoto roku zahájilo Rusko pilotní provoz čtvrtého bloku Rostovské jaderné elektrárny a prvního bloku Leningradské II elektrárny. Jednalo se již o druhý blok reaktoru III+, který byl v Rusku uveden do komerčního provozu.

V červenci začalo v murmanských loděnicích zavážení paliva do první plovoucí jaderné elektrárny na světě, Akademika Lomonosova. Ta bude v nejbližší době převezena do severního moře k městu Pevek, kde bude dodávat elektřinu, teplo, či odsolovat mořskou vodu. Malé jaderné reaktory jsou skvělým nástrojem pro přivedení elektřiny do oblastí, kde je ji nedostatek a zároveň zde není potřebná infrastruktura pro výstavbu velkých jaderných elektráren.

Nové produkty, které nyní nabízíme, jsou plovoucí jaderné elektrárny založené na reaktoru RITM-200. Výkon tohoto reaktoru byl zvýšen na 100 MW elektrických oproti předchozím modelům. Pro uspokojení žádostí našich čtyř partnerů byl zahájen vývoj stacionárního reaktoru s podobnými parametry. Jako první zařízení tohoto typu na světě, vytváří plovoucí jaderná elektrárna celosvětový trend v používání malých reaktorů. V následujících letech může dojít k celkově nové éře malých reaktorů s nízkým výkonem.

Rusko pokračuje v podpoře vývoje jaderných technologií v jiných zemích. „První lití betonu“ bylo provedeno na turecké jaderné elektrárně Akkuyu, bangladéšském Rooppur a dalším jednom bloku v indické Kudankulam. Aktivní stavební práce byly zahájeny na 2. a 3. bloku jaderné elektrárny Búšéhr. Výstavba pokračuje i ve Finsku, kde Rosatom staví první blok elektrárny Hankiviki, v Maďarsku na Pakš II a v Bělorusku. Svazek dokumentů byl podepsán s Čínou. Dohoda o výstavbě první jaderné elektrárny byla nedávno podepsána s Uzbekistánem.

Užitečná radioaktivita

Rusko poskytuje podporu zemím zajímajícím se o neenergetické využívání jaderných technologií. Nabízíme zemím naše projekty výstavby center pro jaderný výzkum a technologie. Centra jsou uzpůsobena pro vývoj výzkumu, medicíny a ozařovacích technologií jak pro průmysl, tak zemědělství. Rosatom uzavřel zakázky na výstavbu několika center v Bolívii a Zambii, přičemž neustále udržuje spolupráci s Vietnamem. Rýsuje se také spolupráce s Nigérií a Mongolskem.

Řešení problematiky použitého paliva

Účinnou likvidaci použitého jaderného paliva považujeme za největší výzvu blízké budoucnosti. Jsme přesvědčeni, že je možné toho dosáhnout použitím dvojího energetického systému s uzavřeným palivovým cyklem. Rusko již nyní provozuje sodíkem chlazené jaderné reaktory BN-600 a BN-800. Tyto reaktory navíc patří do skupiny množivých, nebo plodivých reaktorů, které během svého provozu vytváří další štěpné produkty. V Seversku pokračuje náš projekt s názvem Proryv, což je ambiciózní pilotní centrum s rychlými reaktory, fabrikačním závodem na palivo MOX a přepracovacím závodem. Rosatom také vyvinul technologii výroby směsného uran-plutoniového paliva založeného na nitridové matrici. Ukázalo se, že toto palivo je nejlepší volbou pro rychlé množivé reaktory.

Také poskytujeme našim partnerům přepracovací centrum SNF se zaváděním uranu a plutonia do jaderného palivového cyklu. Toto centrum má na starost také řízení a správu jaderných odpadů. Všechny aktivity zajišťují, že bude jaderná energetika konkurenceschopná i v následujících desetiletích.

Cíle budoucnosti

Toto jaro pořádal Rosatom velkou vědeckou konferenci ve spolupráci s Kurčatovým institutem a ruským ministerstvem školství. Během konference byly učiněny dva hlavní závěry. První se týkal využití vývoje výroby vodíku pomocí jaderných zařízení, technologií plasmy a kontrolované termonukleární fúze. Druhý závěr se týkal významného průlomu v jaderných technologiích, který by mohl být zajištěn spojením pilotních technologií s výzkumnou infrastrukturou na domácí půdě i v zahraničí. S tímto účelem je také nutné upevnit profesionální kompetence.

S ohledem na tato fakta vítáme první ministerskou konferenci MAAE na téma Nuclear Science and Technology, která se uskuteční v listopadu. Této akce se hodláme zúčastnit. Jeden z Ruských prioritních výzkumných projektů je mezinárodní výzkumné centrum s reaktorem MBIR. Jedná se o multifunkční rychlý reaktor, který se nyní staví v Dimitrovgradu. Reaktor byl zapsán do seznamu zařízení, která budou k dispozici výzkumným programům mezinárodní agentury.

Zdroj: rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..