AEM Technology odeslala 4 parogenerátory pro třetí blok jaderné elektrárny Kudankulam v Indii. Atomenergomaš, inženýrská divize a dceřiná společnost ruského Rosatomu, dodala, že vybavení bylo vyrobeno ve Volgodonských fabrikách pro těžké strojírenství. Ty jsou také odnoži Rosatomu.

jaderná energie - Parogenerátory pro třetí blok elektrárny Kudankulam budou již brzy doručeny do elektrárny - Zprávy (Steam generator for Kudankulam 3 Rosatom 1) 1
Jeden z parogenerátorů pro třetí blok elektrárny Kudankulam (Zdroj: Rosatom)

Dva ruské reaktory VVER-1000 verze V-491 s elektrickým výkonem 1000 MW jsou ve výstavbě v elektrárně Kudankulam v indické provincii Tamil Nadu. Další dva reaktory stejného výkonu, ale verze V-412 jsou nyní v této elektrárně provozovány. V rámci třetí fáze by zde měly být postaveny další dva jaderné bloky.

Sada výměníků tepla byla po silnicích dovezena z ruského Atommaše do specializovaného přístaviště poblíž vodní nádrže Tsimlyansk, sdělila 19. října AEM. Tsimlyansk je umělé jezero na řece Don. Dále budou zařízení dopravena po vodě do Petrohradu, odkud budou přepravena kolem Evropy a přes Suezský průplav až k Tamil Nadu. Délka této trasy je 21000 km, uvedla společnost.

Tato přeprava je první v historii Atommaše, která není pod patronací Společenství nezávislých států (Commonwealth), sdělil Rovshan Abbasov, ředitel společnosti AEM Technology. Výrobní závod Atommaš měl téměř třicetiletou přestávku, dokud se nestal v roce 2012 součástí Rosatomu.  

„V případě, že zanedbáme země, které kdysi patřily pod sovětský svaz, končí valná většina našich zařízení v Indii,“ sdělil Abbasov. „Dnešní reaktory a parogenerátory pro Turecko a Bangladéš jsou v různých fázích výroby v dílnách továrny. Další zakázky na výrobu vybavení jaderných elektráren v Egyptě, Finsku a Maďarsku byly již podepsány. Do roku 2021 bychom měli výrazně zvýšit výrobu všech zařízení,“ dodal.

Výroba parogenerátoru PGV-1000 od výroby polotovarů po jeho dodávku trvá přibližně dva roky. Na jeho výrobu je třeba asi 340 kg potahovacích pásů, 5,5 tuny svářecích elektrod a 8 tun svařovacího drátu. Asi 11000 trubiček, poskytujících zvětšenou plochu výměníku tepla je uvnitř tělesa svařeno. Jejich celková délka je přibližně 130 km. Každý parogenerátor má v průměru 4 metry a přibližně 14 metrů na délku. Váží asi 340 tun.

Pro efektivní spolupráci při výrobě vybavení pro elektrárnu Kudankulam byly v továrně Atommaš neustále indičtí odborníci, uvedla agentura AEM Technology. Nyní probíhají práce na výrobě komponent pro další dva bloky a také na výrobě 4 parogenerátorů pro čtvrtý blok.  

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..