První parogenerátor pro čínský demonstrační vysokoteplotní plynem chlazený reaktor (HTR-PM) dokončil první tlakové testy. Ty potvrdily jeho pevnost a odolnost, sdělila China National Nuclear Corporation (CNNC).

jaderná energie - Parogenerátor na HTR-PM prošel tlakovými testy - Nové bloky ve světě (HTGR steam generator testing CNNC) 1
Testování parogenerátoru HTR-PM (zdroj: CNNC)

Testy byly dokončeny 29. září, jeden měsíc před původně plánovaným datem, sdělila CNNC. Dokončení testů „ukazuje, že Čína plně zvládla konstrukci a výrobu“ parogenerátorů pro vysokoteplotní plynem chlazené reaktory.

Práce na výstavbě demonstrační elektrárny Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) v čínské provincii Šan-tung (pinyin: Shandong) začaly v prosinci 2012. Zde budou postaveny dva malé reaktory HTR-PM a jim společná turbína. Čínská společnost Huaneng je vedoucí organizací konsorcia, které staví demonstrační elektrárnu společně s dceřinou společností společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) China Nuclear Engineering Corporation (CNEC) a institutem technologií na univerzitě Tsinghua. Univerzita zajišťuje výzkumné a vývojářské práce. Chinergy, společný podnik společností Tsinghua a CNEC je hlavním dodavatelem jaderné části elektrárny Š‘-tao-wan.

Demonstrační elektrárna se dvěma reaktory HTR-PM bude disponovat výkonem 210 MW elektrických. Jako chladivo bude v primárním okruhu  použito Hélium. Parogenerátory budou převádět teplo z primárního okruhu a ohřívat vodu v sekundárním okruhu. Dle návrhu budou teploty v primárním okruhu kolem 750 °C. „Celková struktura je velice komplikovaná a požadavky na materiály a jejich zpracování jsou nesmírně vysoké,“ sdělila CNNC.

Tlaková nádoba prvního reaktoru byla umístěna na své místo do budovy kontejnmentu v březnu 2016. Nádoba je přibližně 25 metrů vysoká a váží kolem 700 tun. Její výrobu zajistila společnost Shanghai Electric Nuclear Power Equipment. Druhá reaktorová nádoba byla umístěna na své místo na konci roku 2016.

První grafitová moderační sféra byla umístěna do aktivní zóny prvního reaktoru v dubnu 2017. V červnu byly vyzkoušeny a potvrzeny termohydraulické parametry parogenerátoru. Předpokládá se, že elektrárna s reaktory HTR-PM bude připojena k síti tento rok. Zároveň začne dodávat elektřinu.

V elektrárně Š‘-tao-wan je plánováno dalších 18 reaktorů HTR-PM. Kromě malého reaktoru HTR-PM jsou v Číně navrhovány také větší koncepty založené na návrhu HTR-PM. Systém HTR-PM600 bude mít výkon 650 MW elektrických a bude poháněn šesti reaktory HTR-PM. Nyní se tento koncept staví v elektrárnách San-men (pchin-jin: Sanmen) v provincii Če-ťiang (pchin-jin: Zhejiang), Žuej-ťin (pinyin: Ruijin) v provincii Ťiang-si (pinyin: Jiangxi) a Sia-pchu (pinyin: Xiapu) v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian).

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..