Čína zahájila dodávku nízko obohaceného uranu (LEU) do nigerijského výzkumného reaktoru Reactor-1 (NIRR-1). NIRR-1 je výzkumný reaktor nízkého výkonu. Jeho maximální tepelný výkon je přibližně 30 kW. Jedná se o komerční typ Miniature Neutron Source Reactor (MNSR), navržený a vyráběný čínským institutem atomové energie. Původním palivem byl uran obohacený na 90,2 %. Reaktor byl navržen pro provoz na univerzitách, v nemocnicích a ve výzkumných ústavech pro provádění neutronové aktivační analýzy, produkci krátkodobých radioizotopů a vzdělávání. NIRR-1, umístěný v univerzitním centru výzkumu a výuky Ahmadu Bello, je provozovaný od roku 2004, kde je využíván pro analýzy materiálů a trénink personálu. 

jaderná energie - Palivo pro nigerijský výzkumný reaktor je na cestě - Zprávy (LEU fuel for Nigerian MNSR CNNC) 1
Převoz paliva z Číny do Nigérie (zdroj: CNNC)

V roce 2006 bylo vynaloženo úsilí změnit návrh tohoto reaktoru a vyměnit palivo z vysoce obohaceného na nízko obohacené, s obohacením menším jak 20 %. Jaderný reaktor GHARR-1 v Ghaně byl prvním z pěti MNSR mimo Čínu, které měly nárok na změnu paliva a navrácení původního paliva Číně. V rámci projektu, do kterého byla zapojena Čína s Ghanou stejně jako Spojené státy a mezinárodní agentura pro atomovou energii bylo v srpnu 2016 vysoce obohacené palivo vyvezeno z GHARR-1. Následně jej nahradilo nízko obohacené palivo. Tato obměna byla dokončena v červnu 2017. Vysoce obohacené palivo bylo v červenci navráceno do Číny.

NIRR-1 bude dalším MNSR reaktorem, u kterého proběhne stejná konverze. Mezinárodní agentura pro atomovou energii bude nápomocná při změně paliva tohoto reaktoru, navíc také dohlédne nad navrácením původního paliva Číně.

China National Nuclear Corporation 18. října oznámila, že nízko obohacené palivo pro reaktor NIRR-1 již bylo odesláno.

Dodala, že „projekt nízko obohaceného paliva pro MNSR reaktory je důležitou součástí společného prohlášení Číny a Spojených států ze 4. setkání s tematikou jaderné bezpečnosti“.

Změněný, výkonnější NIRR-1 bude používaný k výrobě radioizotopů pro diagnostiku a léčbu rakoviny, průmyslové aplikace a rozvíjející se vývoj dovedností a kompetencí Nigérie. Ta totiž plánuje v roce 2025 provozovat jaderné elektrárny o výkonu 4000 MW elektrických.

Podobné jaderné reaktory jsou také v Íránu, Pákistánu a Sýrii. Ty také čeká přechod z vysoce obohaceného paliva na nízko obohacené.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..