Neděle, 29 listopadu
Shadow

Ostrověcká JE dostane palivo v prosinci, Bělorusko vyjednává snížení úrokových sazeb

Během XXIII. Běloruského energetického a ekologického fóra rozebírali vrcholní představitelé Běloruska aktuální stav projektu výstavby Ostrověcké jaderné elektrárny s reaktory VVER-1200. Ta se nyní připravuje na přivezení jaderného paliva a spouštění, které začne v příštím roce, Běloruská strana navíc usiluje o snížení úrokových sazeb za ruský úvěr.

Výstavbě Ostrověcké JE. (Zdroj: Rosatom)

Během fóra řekl 9. října Viktor Brič z běloruské pobočky Atomstrojexportu (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom): „Výstavba Ostrověcké jaderné elektrárny v současnosti zaznamenává dynamický vývoj. Zavážení jaderného paliva do prvního bloku je naplánováno na prosinec letošního roku. Spuštění elektrárny proběhne v termínu stanoveném kontraktem.“

V současnosti probíhá jednání o snížení úrokové sazby úvěru, který poskytla ruská strana k pokrytí 90 % nákladů na realizaci projektu. Běloruský ministr energetiky Viktor Karankevič řekl během fóra: „Tato jednání probíhají na úrovni ministerstev financí. Nyní běloruské ministerstvo financí připravuje balík doplňkových dokumentů, které budou v blízké době odeslány.“ Dodal, že dalších jednání se chce aktivně účastnit i ministerstvo energetiky.

Ministr energetiky potvrdil, že výstavba Ostrověcké jaderné elektrárny probíhá podle plánu a že zahájení provozu prvního bloku je plánováno na rok 2019. „Generální dodavatel i zákazník pracují přesně podle harmonogramu. Každý den kontrolují průběh prací na pracovních schůzkách. Termíny jsou jasné, byly domluveny a musí být dodržovány,“ řekl ministr.

Náměstek hlavního inženýra Ostrověcké elektrárny Vitalij Mališevskij řekl: „Obecné stavební práce jsou nyní ve své závěrečné fázi. V případě prvního bloku bylo z toho hlavního dokončeno: montáž reaktoru, svařování hlavního cirkulačního potrubí, montáž polárního jeřábu ad. V současnosti probíhá montáž technologických systémů a zkoušky jednotlivých zařízení. Ve strojovně již bylo namontováno turbosoustrojí a kondenzátor a probíhá sestavování potrubí.“

V letošním roce má podle plánu v prvním bloku proběhnout hydraulická zkouška primárního okruhu, která potvrdí, že je připraven k zavezení jaderného paliva.

„Nyní by se dalo říci, že jaderná elektrárna je ve fázi přípravy ke spouštěcím pracím. Nyní tyto činnosti probíhají na transformátorech, automatizovaném protipožárním systému, vodním hospodářství a dalších systémech,“ doplnil Mališevskij.

Ostrověckou jadernou elektrárnu staví v Bělorusku Rosatom podle projektu VVER-1200, který představuje novou generaci technologie VVER a zároveň nejvýkonnější typ ruských jaderných reaktorů. Mezi jejich hlavní přednosti patří vysoká produktivita, dlouhá životnost a vysoká úroveň bezpečnosti.

Projektu se dodavatelsky účastnily i české firmy, které tak rozšířily své zkušenosti s reaktory generace III+ a jejich vysokými nároky na kvalitu výroby a životnost produkce. Armatury dodaly například Arako, Armatury Group, L D M, Mostro, MPower Engineering a MSA, mezi dodavatele čerpací techniky se zařadila Sigma Group, servopohony dodala ZPA Pečky, část potrubí dodala Lavimont Brno a laboratorní sklo dodaly Kavalierglass, Preciosa Ornela, Vitrum a Sklárny Moravia.

Zdroj: Tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..