Obyvatelé obce Lipník na Třebíčsku v pátečním místním referendu převahou hlasů odmítli geologické práce a jiné kroky, které by mohly vést ke stavbě úložiště radioaktivního odpadu v tomto území. Proti bylo 179 lidí z celkových 186 hlasujících. Pro bylo šest občanů, jeden hlas byl neplatný. Výsledky ČTK sdělil 28. září zapisovatel komise pro referendum Pavel Nováček. Hlasovat přišlo 62 procent voličů.

jaderná energie - Obyvatelé obce Lipník na Třebíčsku v referendu odmítli úložiště - V Česku (povrchovy areal hlubinneho uloziste 1024) 1
Povrchový areál plánovaného hlubinného úložiště. (Zdroj: SÚRAO)

„Byly splněné zákonné podmínky. Referendum je platné, občané nesouhlasí s vybudováním hlubinného úložiště,“ řekl Nováček. Výsledek referenda je závazný i pro budoucí zastupitelstva.

Lipník je součástí lokality EDU západ, také nazývané Na Skalním, již Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako jednu z devíti v ČR, kde by hlubinné úložiště mohlo v budoucnu být. V lokalitě Na Skalním už v referendu úložiště odmítly i Jaroměřice nad Rokytnou.

V Lipníku je 300 voličů. Lidé odpovídali na otázku: „Souhlasíte s geologickými pracemi a jinými kroky směřujícími k vybudování úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě, které se dotkne i naší obce?“. Hlasovací místnost byla otevřená od 08:00 do 18:00.

Místní referendum je platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů a výsledek je závazný, pokud se pro něj vyjádří nadpoloviční většina hlasujících a současně alespoň 25 procent oprávněných voličů.

O konání referenda rozhodli zastupitelé Lipníku na zářijovém zasedání. V odůvodnění na webu uvedli, že s úložištěm je spojena řada otázek, které nebyly doposud řádně zodpovězeny. Týkají se podle nich například dopadů na krajinu a podloží, provozování úložiště a jeho celkové bezpečnosti. Termín referenda týden před komunálními a senátními volbami podle starosty Miroslava Svobody (KSČM) zvolila obec s ohledem na své omezené kapacity.

Průzkumná lokalita EDU západ zabírá 27 čtverečních kilometrů. Kromě Lipníka, Jaroměřic nad Rokytnou a jejich částí tam spadají obce Dolní Vilémovice, Myslibořice, Ostašov a Zárubice.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště. SÚRAO má v nejbližších měsících snížit počet lokalit v ČR na čtyři a finální vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž mají být v hloubce půl kilometru trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Použité palivo se zatím ukládá do skladů v areálu elektráren.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..