Americký energetický institute (NEI) pracuje na stanovení vlivu politického rámce pro civilní jadernou spolupráci s Čínou. Nedávno byl oznámena nová politika, podle které budou veškeré jaderné obchody s Čínou sledovány. Implementaci této politiky je nutné provádět s opatrností, aby byly veškeré škody zmírněny, sdělil Dan Lipman z NEI.

jaderná energie - NEI kontroluje americko čínské obchodní vztahy - Zprávy (USA China flags Adobe Stock) 1
Ilustrační obrázek (Zdroj: WNN)

Ministerstvo energetiky Spojených států (DOE) oznámilo 11. října nový obchodní politický rámec. Ten následoval po vládních kontrolách vedených US National Security Council. Nové pokyny zahrnují vývoz technologie, vybavení, komponentů a materiálů. Stanoví nový schvalovací program pro žádosti o přesunu znalostí do Číny.

Lipman, viceprezident oddělení dodavatelů, nových reaktorů a mezinárodních programů NEI, uznal, že nový politický rámec je založen na oprávněných obavách. Varoval, že jeho pečlivé provádění je rozhodující pro zmírnění obchodních škod.

„Americká vláda provedla důkladnou revizi civilní jaderné spolupráce s Čínou a vyvinula politiku, která usiluje o vyvážení národní a ekonomické bezpečnosti. Vyskytují se obavy z potenciálního rizika pro náš strategický a důležitý jaderný průmysl,“ sdělil Lipman. „NEI pracuje s našimi členskými společnostmi na stanovení rozsahu vlivu politiky na komerční sektor. Některé velké jaderné technologie budou vyřazeny z celosvětového trhu. Tato skutečnost trh jistě nějakým způsobem ovlivní a my pečlivě přezkoumáme, jaké to na něj bude mít důsledky.“

Pokyn „vypadá, že bude mít malý vliv na schvalovací proces přepravy velkých lehkovodních technologií a komponent“. Těmi jsou například americký tlakovodní reaktor AP1000, který je nyní provozován v Číně, sdělila NEI. DOE a americký dozorný orgán sdělili, že se okamžitě sejdou s žadateli, aby vyřešili nevyřízené žádosti.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..