Všichni čtyři spoluvlastníci projektu výstavby třetího a čtvrtého bloku elektrárny Vogtle v americké Georgii odhlasovali pokračování výstavby dvou nových reaktorů AP1000.

jaderná energie - Majitelé souhlasí s pokračováním výstavby 3. a 4. bloku elektrárny Vogtle - Nové bloky ve světě (WCK 6251) 1
Práce ve strojovně 3. bloku JE Vogtle v srpnu 2017. (Zdroj: Georgia Power Company)

Vlastníky projektu jsou Southern Company (dceřiná společnost Georgia Power), Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities. Southern Company a MEAG ve svém prohlášení sdělily, že všichni čtyři souhlasili s podepsáním smluv, které by minimalizovaly finanční rizika.

Původně měli partneři možnost rozhodnout o osudu jediné jaderné elektrárny, která je v USA ve výstavbě, do minulého pondělí. Termín byl však prodloužen poté, co Oglethorpe sdělil, že nechce procházet zvyšujícími se náklady svých členů a spolupracovníků v mnoha závodech v Georgii.

Volba byla vyvolána nedávnou zprávou zveřejněnou společností Southern Company, hlavního partnera projektu, o stanovení předpovědi kapitálových a stavebních nákladů, které se zvýšily ze 7,3 miliard dolarů (161 miliard korun) na 8,4 miliardy dolarů (185 miliard korun). Celková cena projektu se zvýšila o 2,2 miliardy dolarů (48,5 miliardy korun), sdělila média ve Spojených státech.

Zprávy dále informovaly, že celková cena projektu je nyní na 27 miliardách dolarů (595 miliard Kč), což je více jak dvojnásobek očekávaných nákladů. Výstavba navíc trvá mnohem delší dobu, než jaká byla původně očekávána.

Noviny Wall Street Journal sdělily, že Southern Company nyní přišla s novou dohodou, podepsanou svými spoluvlastníky. Ve smlouvě Southern Company souhlasila s tím, že pokryje další růst nákladů, pokud k němu dojde. Agentura, sídlící v Atlantě se také dohodla odkoupit za zvýhodněné ceny budoucí daňové úvěry od svých spoluvlastníků.

Georgia Power vlastní 45,7 % projektu, Oglethrope 30 % a MEAG 22,7 %. Společnosti Dalton Utilities zůstává 1,6 %, takže sama o sobě nemá velký vliv na případné ukončení projektu.

Minulý rok byly zastaveny práce na dvou blocích AP1000 v lokalitě Summer v Jižní Karolíně poté, co byl překročen rozpočet o několik miliard dolarů. Zároveň se neustále posouval odhadovaný termín dokončení.

Southern Company sdělila, že komerční provoz třetího bloku elektrárny Vogtle má být podle plánu zahájen v listopadu 2021 a čtvrtého bloku v listopadu 2022.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..