Manažeři jaderné elektrárny Torness ve Spojeném království se zavázali zlepšit provozní bezpečnost a pohotovost dvou tamějších jaderných bloků. K takovému závěru došel tým mezinárodních expertů vedený mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

jaderná energie - MAAE posuzuje bezpečnost elektrárny Torness - Ve světě (Torness EDF Energy) 1
Jaderná elektrárna Torness (Zdroj: EDF)

Tým mezinárodní agentury pro kontroly provozu a bezpečnosti (OSART) navštívil jadernou elektrárnu Torness, umístěnou na východním pobřeží Skotska. Kontroly byly prováděny od 22. ledna do 8. února tohoto roku na žádost vlády Spojeného království. Šestnáctičlenný tým složený z expertů z Belgie, Bulharska, Kanady, Finska, Francie, Maďarska, Nizozemí, Ruska, Švédska a Spojených států doplňoval členy mezinárodní agentury.

Mise OSART do jaderné elektrárny Torness přezkoumala 12 oblastí provozu jaderné elektrárny: vedení a management pro bezpečnost, výcvik a kvalifikace operátorů, údržba elektrárny, technická podpora, zpětná vazba provozovatelů elektrárny, radiační ochrana, chemie vody, havarijní připravenost a odezva na mimořádnou radiační situaci, řízení při havárii, lidské zdroje, technologické a organizační interakce a dlouhodobé provozování jaderné elektrárny.

V právě uveřejněné zprávě revizní tým sdělil: „Během celého zkoumání jaderné elektrárny došlo k výměně informací mezi členy mise OSART a provozním personálem elektrárny. Ti byli velmi otevření novým návrhům, měli profesionální přístup a dostatečnou produktivitu práce. Hlavní důraz byl kladen spíše na posouzení provozní bezpečnost, než na dodržování programů“.

Tým zjistil 8 případů dobré praxe: Elektrárna používá vylepšenou verzi makety mříže, na kterou dosedá v reaktoru palivo s cílem trénování manipulace s modernizovaným palivem, také instalovala systém sledování povětrnostních podmínek na moři a systém pro kontrolu koroze materiálů.

Mise OSART také zjistila 19 problémů, které lze vyřešit pomocí 4 doporučení a 15 návrhů. Nejvýznamnější návrhy na zlepšení zahrnovaly fakt, že by elektrárna měla zlepšit svůj akční plán, programy sebehodnocení, výkonnostní cíle a zlepšení měřicích technik. Tým také dodal, že by jaderná elektrárna Torness měla vylepšit kvalitu a praxi provozních procedur, aby byla plně zajištěna její bezpečnost. Navíc by měla elektrárna posílit proces analýzy a kategorizace událostí. Díky tomu lze dané události zařazovat do správných kategorií z hlediska jaderné bezpečnosti.

„Jaderná bezpečnost je naší hlavní prioritou a vždy se snažíme dělat vše pro to, aby byly činnosti v naší jaderné elektrárně zdokonaleny na všech úrovních,“ sdělil Brain Cowell, ředitel výrobního oddělení v EDF Energy. „Stejně jako naše vlastní vnitřní postupy a práce s místním dozorným orgánem Office for Nuclear Regulation (ONR) je důležité, aby občas elektrárnu pořádně zkontrolovali a zhodnotili také mezinárodní experti.“

ONR poznamenal, že ačkoliv se nyní zaměřila na misi OSART, kterou si zjednala společnost EDF, jejich kontroly „poskytnou pomoc mezinárodnímu týmu při srozumění s našimi kontrolami jaderné elektrárny“. OSART sdílela své výsledky s dozorným orgánem, aby zajistila nejlepší možný budoucí rozvoj jaderné bezpečnosti.

Ředitel dozorného orgánu, Donald Urquhart, sdělil: „Vítáme zjištění mise OSART a uznáváme význam tohoto mezinárodního posuzování. To navíc poskytuje našim jaderným elektrárnám zlepšení jaderné bezpečnosti. Provádíme kontroly všech našich jaderných elektráren, nyní se budeme snažit posuzovat celou situaci na základě doporučení z mise OSART.“

Jaderná elektrárna Torness disponuje dvěma pokročilými plynem chlazenými reaktory, každý s výkonem 615 MW elektrických. První blok vstoupil do komerčního provozu v roce 1988 a druhý blok v roce 1989. Jejich provoz se předpokládá do roku 2030.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..