MIT reaktor – dříve známý také jako „MITR“ – byl navržen a postaven společným úsilím univerzity MIT a divize zabývající se výrobou jaderných zařízení ERCO společnosti ACF Industries. ACF udělala rozhodující krok k rozvoji jaderné energetice v 50. letech. Dlouhou dobu byl jedním ze zaměstnanců tohoto výzkumného reaktoru Dr. Marshall Holloway, dříve zaměstnaný u společnosti US AEC (dozorný orgán Spojených Států).

jaderná energie - Komentář: Exkurze do MIT reaktoru - Fotografie (image3 1024x689) 1
Jaderný reaktor s přilehlými technologiemi, navržený pro Massachusettký institut technologií. (Zdroj: ACF Horizons, listopadu 1956)

Součástí listopadového vydání časopisu „ACF Horizons“ z roku 1956 obsahovalo následující text: „ACF získalo s Massachusettkým institutem technologií zakázku na návrh a výstavbu reaktoru, přilehlých budov a zařízení v blízkosti jejich hlavního kampusu v Cambridge, Massachusetts.“ Informace byla doprovázena výše přiloženou ilustrací.

Reaktor byl původně navržen jako tankový, těžkou vodou moderovaný s výkonem 2 MW. Palivové soubory byly zvoleny univerzální MTR a celý reaktor byl obklopen grafitovým reflektorem, který odrážel neutrony zpět do aktivní zóny.

jaderná energie - Komentář: Exkurze do MIT reaktoru - Fotografie (Sylcor MTR Type Fuel Element Flat Plate) 2
Palivový soubor MTR je obecně používaným deskovým typem paliva. Palivo se skládá z válcového manipulačního mechanismu, na který navazuje horní koncovka a deskové palivo, které připomíná sandwich. Palivový soubor byl vyráběný společností Sylvania-Corning Nuclear a jeho obchodní název bylo SYLCOR (SYL-COR). Tento palivový soubor je velmi podobný těm, které byly v reaktoru skutečně provozovány. Na obrázku je vidět horní část palivového souboru, vyrobeného ze stejných materiálů, ze kterých byly vyrobeny skutečné soubory. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)

Výstavba zařízení s MIT reaktorem byla typická pro mnoho zemí ve Spojených státech i po celém světě. Výstavbu však doprovázely obavy spojené s masivním rozvojem této technologie.

jaderná energie - Komentář: Exkurze do MIT reaktoru - Fotografie (image1 1024x809) 3
Schéma MITR reaktoru z ukázkového plakátu dozorného orgánu Spojených států Atomic Energy Commission (Zdroj: ansnuclearcafe.org)

V srpnu 1958 bylo v časopisu ACF Horizons otisknuta níže přiložená fotografie s titulkem: „První výzkumný a testovací reaktor postavený společností ACF bude provozován na Massachusetteském institutu technologií již tento rok“.

jaderná energie - Komentář: Exkurze do MIT reaktoru - Fotografie (image2 894x1024) 4
Nádoba aktivní zóny tankového reaktoru na MIT je pomocí jeřábu umisťována na své místo (Zdroj: ACF Horizons srpen 1958)

Typická geometrie paliva výzkumných reaktorů je desková. MTR palivo má rovněž deskovou geometrií, které původně vzniklo pro testovací reaktor společnosti AEC na výzkum materiálů, umístěný v národních laboratořích Idaho. Palivo pro MTR reaktor bylo zakoupeno od společnosti Sylvania-Corning Nuclear, která se propagovala jako „první dodavatel jaderného paliva na světe“.

jaderná energie - Komentář: Exkurze do MIT reaktoru - Fotografie (SylcorMITreactorfueling) 5
Zavážení čerstvého paliva do reaktoru MTR (čerstvé palivo není aktivní, tudíž je možné s ním nakládat bez manipulátorů) (Zdroj: ansnuclear.org)

K úspěšné výstavbě MTR reaktoru lze dodat, že společnost ACF Industries využila své zkušenosti a pokračovala ve výstavbě dalších reaktorů. Podle brožurky ACF byl „standardní těžkovodní reaktor společnosti ACF přímým důsledkem zkušeností získaných při návrhu MIT reaktoru“. Zde je tento reaktor zobrazován jako součást hlavní linie vývoje výzkumných reaktorů v USA.

Zdroj: ansnuclearcafe.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..