MIT reaktor – dříve známý také jako „MITR“ – byl navržen a postaven společným úsilím univerzity MIT a divize zabývající se výrobou jaderných zařízení ERCO společnosti ACF Industries. ACF udělala rozhodující krok k rozvoji jaderné energetice v 50. letech. Dlouhou dobu byl jedním ze zaměstnanců tohoto výzkumného reaktoru Dr. Marshall Holloway, dříve zaměstnaný u společnosti US AEC (dozorný orgán Spojených Států).

Součástí listopadového vydání časopisu „ACF Horizons“ z roku 1956 obsahovalo následující text: „ACF získalo s Massachusettkým institutem technologií zakázku na návrh a výstavbu reaktoru, přilehlých budov a zařízení v blízkosti jejich hlavního kampusu v Cambridge, Massachusetts.“ Informace byla doprovázena výše přiloženou ilustrací.
Reaktor byl původně navržen jako tankový, těžkou vodou moderovaný s výkonem 2 MW. Palivové soubory byly zvoleny univerzální MTR a celý reaktor byl obklopen grafitovým reflektorem, který odrážel neutrony zpět do aktivní zóny.

Výstavba zařízení s MIT reaktorem byla typická pro mnoho zemí ve Spojených státech i po celém světě. Výstavbu však doprovázely obavy spojené s masivním rozvojem této technologie.

V srpnu 1958 bylo v časopisu ACF Horizons otisknuta níže přiložená fotografie s titulkem: „První výzkumný a testovací reaktor postavený společností ACF bude provozován na Massachusetteském institutu technologií již tento rok“.

Typická geometrie paliva výzkumných reaktorů je desková. MTR palivo má rovněž deskovou geometrií, které původně vzniklo pro testovací reaktor společnosti AEC na výzkum materiálů, umístěný v národních laboratořích Idaho. Palivo pro MTR reaktor bylo zakoupeno od společnosti Sylvania-Corning Nuclear, která se propagovala jako „první dodavatel jaderného paliva na světe“.

K úspěšné výstavbě MTR reaktoru lze dodat, že společnost ACF Industries využila své zkušenosti a pokračovala ve výstavbě dalších reaktorů. Podle brožurky ACF byl „standardní těžkovodní reaktor společnosti ACF přímým důsledkem zkušeností získaných při návrhu MIT reaktoru“. Zde je tento reaktor zobrazován jako součást hlavní linie vývoje výzkumných reaktorů v USA.
Zdroj: ansnuclearcafe.org