Evropa riskuje ztrátu kapacit v oblasti jaderného výzkumu kvůli „krizi v politické vizi“ řešení energetických otázek a omezeným financím na platy výzkumníků, sdělila 15. října evropská atomová společnost Europe Atomic Energy Society.

jaderná energie - Jaderná společnost vyzývá k činnostem v oblasti evropského jaderného výzkumu - Zprávy (JET Vacuum Vessel crchecked courtesy Eurofusion.jpg) 1
Vakuová komora tokamaku JET (zdroj: nucnet.org)

Článek informuje, že jsou potřeba finance pro umožnění pokročilého jaderného výzkumu a obnovení programu povědomí veřejnosti. Ten je zapotřebí zejména kvůli umožnění mnohem vyváženějšího pohledu na evropský energetický mix, který se má ohlížet na potřeby snížení uhlíkové energetiky.

Dále článek informuje, že úspěšný vývoj nových jaderných technologií může být dosažen pouze výzkumnými laboratořemi s odpovídající infrastrukturou a spoluprací a podporou průmyslu. To ovšem vyžaduje „stabilní a vyhrazené programy financování z národních, evropských a soukromých zdrojů“.

Tento přístup však vyžaduje změnu politického smýšlení směrem k jaderné energetice, zaměřené zejména na dlouhodobé společenské přínosy energetiky nevypouštějící oxidy uhlíku do ovzduší. Navíc poskytuje jaderná energetika takzvané základní zatížení, čímž je schopna dodávat elektřinu nezávisle na denním cyklu a může tak být doplňkem k obnovitelným zdrojům.

Podle EAES by mohly být potřebné investice podstatně nižší, než dotace podporující zavádění obnovitelných zdrojů energie.

Podle článku budou omezeny veřejné fondy dostupné jak v národní politice, tak na evropské úrovni, a tak bude muset být jaderný výzkum více závislý na průmyslové podpoře. Tato podpora je však klesající a takové politické prostředí nutí investory investovat spíše do prodlužování životnosti jaderných reaktorů, než do vývoje nových technologií.

„Prodejci zjišťují, že je složité investovat do nových jaderných technologií a jsou závislí na prověřených návrzích a elektrárnách. Kvůli tomuto přístupu nebude dostatek inovací a veřejnost bude vnímat jadernou energetiku negativně i přes příkladné bezpečnostní zprávy.“

Říká se, že postupná ztráta jaderných vědomostí a dovedností není Evropě cizí. V Evropě je obecně problém se stárnoucími pracovníky, stejně tak jako s hledáním nových studovaných lidí v tomto průmyslovém odvětví.

„To vyústí až ke ztrátě konkurenceschopnosti vůči jiným společnostem na celosvětovém jaderném trhu, nebo i ztrátu hlubokých znalostí našich jaderných systémů.“

V Evropě však existují nástroje podporující jaderný výzkum. Ty jsou zapsané v seznamu podporovaných technologií v rámci evropského technologického plánu European Strategic Energy Technology Plan (SET-plan). Rámcový program Horizon 2020 disponuje prostředky související se smlouvou o Euroatomu.

Fondy Euroatomu jsou dostatečné k udržení základního vývoje a výzkumu ve vybraných oblastech. Navíc existuje riziko, že tyto fondy budou mít nemalý dopad, pokud nebudou náležitě podporovány čistou energetickou politikou na státní úrovni.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..