Neděle, 29 listopadu
Shadow

GE Power vyhrála kontrakt na dodávku turbín pro egyptskou jadernou elektrárnu El Dabaa

Multinárodní americká společnost GE Power vyhrála kontrakt na dodávku vybavení strojoven pro plánovanou elektrárnu El Dabaa, která má být umístěna západně od Káhiry v Egyptě. 9. října 2018 to sdělila společnost GE Power.

Turbínový systém Arabelle společnosti GE Power (zdroj: ge.com)

Společnost GE Power prozatím neuvedla jakou cenu má zakázka. Sdělila však, že zakázku vyhrála prostřednictvím AAEM, společného podniku s ruskou společností Atomenergomaš.

GE Power bude dodávat základní systémy pro čtyři samostatné systémy, čtyři elektro generátory a turbíny Arabelle pracující na polovičních otáčkách. Také společnost poskytne technickou expertízu pro sestavení a uvedení do provozu.

Parní turbíny Arabelle jsou již 18 let testovány. GE uvedla, že se dokáže přizpůsobit všem typům reaktorů a jsou také schopni zvýšit výkon až o 2 % oproti standardním konfiguracím. Francouzské turbíny Arabelle „ukázaly 99,96% míru spolehlivosti během více jak 400000 provozních hodin“.

Komerční provoz prvního bloku plánované jaderné elektrárny El Dabaa je naplánován na rok 2026, sdělil ruský dodavatel elektrárny Rosatom během svého prohlášení v prosinci 2017. Rosatom potvrdil plán, který byl uveřejněn po podpisu oznámení o pokračování výstavby čtyř jaderných reaktorů VVER-1200.

Rosatom bude stavět čtyři reaktory generace III+ v lokalitě El Dabaa a rovněž později dodávat jaderné palivo po dobu celého provozu elektrárny. Dodavatel bude také učit a připravovat provozní personál. Také pomůže egyptským partnerům s provozem elektrárny a jejími údržbami v průběhu dalších 10 let provozu elektrárny.

V roce 2015 podepsali Rusko a Egypt předběžnou dohodu o spolupráci při výstavbě a provozu jaderné elektrárny El Dabaa. Rusko poskytne Egyptu půjčku 25 miliard dolarů (558 miliard Kč) na výstavbu projektu, sdělila ruská nová agentura RIA Novosti.

Podle GE Power roste v Egyptě velmi rychle poptávka po elektřině. Jedná se o důsledek růstu populace a průmyslové aktivity v Egyptě. Očekává se, že bude třeba každý rok zvýšit kapacitu elektráren o 1,5 GW elektrických (každoročně přibližně 6% nárůst) do roku 2022.

Jakmile bude elektrárna kompletně v provozu, bude mít výkon 4,8 GW elektrických. Díky tomu bude možné zásobit miliony domovů elektrickou energií.

Zdroj: nucnet.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..