Multinárodní americká společnost GE Power vyhrála kontrakt na dodávku vybavení strojoven pro plánovanou elektrárnu El Dabaa, která má být umístěna západně od Káhiry v Egyptě. 9. října 2018 to sdělila společnost GE Power.

jaderná energie - GE Power vyhrála kontrakt na dodávku turbín pro egyptskou jadernou elektrárnu El Dabaa - Nové bloky ve světě (arabelle steam banner) 1
Turbínový systém Arabelle společnosti GE Power (zdroj: ge.com)

Společnost GE Power prozatím neuvedla jakou cenu má zakázka. Sdělila však, že zakázku vyhrála prostřednictvím AAEM, společného podniku s ruskou společností Atomenergomaš.

GE Power bude dodávat základní systémy pro čtyři samostatné systémy, čtyři elektro generátory a turbíny Arabelle pracující na polovičních otáčkách. Také společnost poskytne technickou expertízu pro sestavení a uvedení do provozu.

Parní turbíny Arabelle jsou již 18 let testovány. GE uvedla, že se dokáže přizpůsobit všem typům reaktorů a jsou také schopni zvýšit výkon až o 2 % oproti standardním konfiguracím. Francouzské turbíny Arabelle „ukázaly 99,96% míru spolehlivosti během více jak 400000 provozních hodin“.

Komerční provoz prvního bloku plánované jaderné elektrárny El Dabaa je naplánován na rok 2026, sdělil ruský dodavatel elektrárny Rosatom během svého prohlášení v prosinci 2017. Rosatom potvrdil plán, který byl uveřejněn po podpisu oznámení o pokračování výstavby čtyř jaderných reaktorů VVER-1200.

Rosatom bude stavět čtyři reaktory generace III+ v lokalitě El Dabaa a rovněž později dodávat jaderné palivo po dobu celého provozu elektrárny. Dodavatel bude také učit a připravovat provozní personál. Také pomůže egyptským partnerům s provozem elektrárny a jejími údržbami v průběhu dalších 10 let provozu elektrárny.

V roce 2015 podepsali Rusko a Egypt předběžnou dohodu o spolupráci při výstavbě a provozu jaderné elektrárny El Dabaa. Rusko poskytne Egyptu půjčku 25 miliard dolarů (558 miliard Kč) na výstavbu projektu, sdělila ruská nová agentura RIA Novosti.

Podle GE Power roste v Egyptě velmi rychle poptávka po elektřině. Jedná se o důsledek růstu populace a průmyslové aktivity v Egyptě. Očekává se, že bude třeba každý rok zvýšit kapacitu elektráren o 1,5 GW elektrických (každoročně přibližně 6% nárůst) do roku 2022.

Jakmile bude elektrárna kompletně v provozu, bude mít výkon 4,8 GW elektrických. Díky tomu bude možné zásobit miliony domovů elektrickou energií.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..