Francouzský jaderný dozor ASN 10. října sdělil, že povolil státnímu provozovateli jaderných elektráren EDF použití tlakové nádoby na třetím bloku elektrárny Flamanville za určitých podmínek.

jaderná energie - Francouzský dozorný orgán schvaluje použití reaktorové nádoby na třetím bloku elektrárny Flamanville - Zprávy (Flamanville 3 ddchecked courtesy EDF Médiathèque Alexis Morin Antoine Soubigou.jpg 1) 1
Třetí blok jaderné elektrárny Flamanville (zdroj: nucnet.org)

ASN uvedla, že povolení bylo založeno na závěrech zveřejněných v říjnu 2017 a podléhá provedení testovacího programu a specifickým kontrolám během provozu reaktorové nádoby.

V dubnu 2015 společnosti ASN, EDF a výrobna jaderných reaktorů Arevy (od rekonstrukce přejmenovaná na Orano) ukázaly, že testy ukazují vyšší, než očekávaný podíl uhlíku ve vzorcích materiálu reaktorové nádoby. Tento fakt naznačuje možnou výrobní vadu a potenciálně ovlivňuje schopnost nádoby odolávat šíření trhlin.

Testy následovaly dřívější chemické a mechanické zkoušky na částech kované oceli reaktorové nádoby, které vykazovaly zvýšený výskyt uhlíku.

Na začátku tohoto měsíce ASN sdělila, že na třetím bloku elektrárny Flamanville, stavěné v severní Francii, bude pravděpodobně třeba opravit více svarů, než se původně předpokládalo. EDF bude muset provést celkovou kontrolu materiálů použitých na jaderné elektrárně.

Problémy se svary přinutily v červenci společnost EDF k odložení spuštění elektrárny na druhé čtvrtletí roku 2020. Také bylo oznámeno zvýšení nákladů projektu na 10,5 miliardy euro (271 miliard Kč). Očekávané náklady se původně (v červenci 2011) odhadovaly na 8 miliard euro (206 miliard Kč).

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..