Středa, 25 listopadu
Shadow

Francouzský dozorný orgán schvaluje použití reaktorové nádoby na třetím bloku elektrárny Flamanville

Francouzský jaderný dozor ASN 10. října sdělil, že povolil státnímu provozovateli jaderných elektráren EDF použití tlakové nádoby na třetím bloku elektrárny Flamanville za určitých podmínek.

Třetí blok jaderné elektrárny Flamanville (zdroj: nucnet.org)

ASN uvedla, že povolení bylo založeno na závěrech zveřejněných v říjnu 2017 a podléhá provedení testovacího programu a specifickým kontrolám během provozu reaktorové nádoby.

V dubnu 2015 společnosti ASN, EDF a výrobna jaderných reaktorů Arevy (od rekonstrukce přejmenovaná na Orano) ukázaly, že testy ukazují vyšší, než očekávaný podíl uhlíku ve vzorcích materiálu reaktorové nádoby. Tento fakt naznačuje možnou výrobní vadu a potenciálně ovlivňuje schopnost nádoby odolávat šíření trhlin.

Testy následovaly dřívější chemické a mechanické zkoušky na částech kované oceli reaktorové nádoby, které vykazovaly zvýšený výskyt uhlíku.

Na začátku tohoto měsíce ASN sdělila, že na třetím bloku elektrárny Flamanville, stavěné v severní Francii, bude pravděpodobně třeba opravit více svarů, než se původně předpokládalo. EDF bude muset provést celkovou kontrolu materiálů použitých na jaderné elektrárně.

Problémy se svary přinutily v červenci společnost EDF k odložení spuštění elektrárny na druhé čtvrtletí roku 2020. Také bylo oznámeno zvýšení nákladů projektu na 10,5 miliardy euro (271 miliard Kč). Očekávané náklady se původně (v červenci 2011) odhadovaly na 8 miliard euro (206 miliard Kč).

Zdroj: nucnet.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..