Ve Francii byl vypracováván projekt pro demonstraci inovativní vitrifikační metody radioaktivního odpadu z fukušimské elektrárny. Jeho vývoj trval 6 měsíců a nyní přichází s prvními výsledky.

jaderná energie - Francie prezentuje vitrifikační proces pro fukušimskou elektrárnu - Zprávy (In can vitrification protoype CEA) 1
Prototyp zařízení vyvinutý v Marcoule (zdroj: CEA)

Od 27. dubna spolupracovali francouzská Alternative Energies, Atomic Energy Commission (CEA), Orano a ANADEC na hodnocení potenciálu vitrifikačního procesu „in-can“, vyvinutého společností CEA k řešení problému radioaktivního odpadu ve vodném prostředí u Fukušimy. Takové odpady jsou například radioaktivní kaly a minerální adsorbenty. Vitrifikace je proces pro ustálení vysoce aktivního odpadu ve skle.

Laboratoře CEA v Marcoule vyvinuli kompaktní vitrifikační proces pojmenovaný „in-can“, ve kterém tavící miska sloužící zároveň jako jednorázová nádoba pro ztuhlé sklo.

Hlavním cílem projektu byla demonstrace použití technologie i v případě odpadu z jaderné elektrárny Fukušima. Projekt byl rozdělen na dvě části. První část je zaměřena na vývoj a studium trvanlivých materiálů co by hlavní matrice pro vitrifikaci. Jejich testování proběhne jak v laboratorním měřítku (se vzorkem o hmotnosti 100g), zkušebním měřítku (1 kg) i průmyslovém měřítku (100 kg) v laboratořích v Marcoule.

Druhá část projektu je zaměřena na studium proveditelnosti implementace a provozu celého procesu při likvidaci odpadu. Tuto část projektu má na starosti Orano.

Ve společném prohlášení Orano a CEA sdělili, že testování v laboratorním měřítku již bylo „úspěšně provedeno“. V nejbližší budoucnosti budou provedeny testy ve zkušebním měřítku, přičemž výsledky by měly být známy do března 2019.

Technické a komerční propojení projektu s Japonskem je zajištěno agenturou ANADEC. Ta je společným podnikem Orana a Japonské společnosti ATOX, založeným v roce 2014. ATOX je společnost zajišťující údržbu jaderných elektráren a správu radioaktivních materiálů.

Řešením radioaktivní vody poblíž Fukušimy se zabývá množství společností, mimo jiné také Advanced Liquid Processing Systém (ALPS), která odstraňuje z vody radioaktivní nuklidy. ALPS snižuje koncentraci Cesia a Stroncia ve vodě. Po snížení jejich koncentrace se zaměřuje také na Tritium. Vyčištění všech vod od Stroncia, s výjimkou zbytku zásob bazénů skladování použitého paliva, bylo dokončeno v květnu 2015. Díky tomu bylo sníženo riziko spojené s množstvím kontaminované vody, která mohla unikat z nádrží. Riziko bylo také sníženo v důsledku snížení úrovně radiace v prostorách elektrárny. Voda, ze které bylo odstraněno Cesium a Stroncium nyní podstoupí další fázi dekontaminace pomocí systému ALPS, který opět sníží její rizikovost.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..