Francouzská státní elektrárenská společnost EDF chce začít stavební práce dvou EPR reaktorů v jaderné elektrárně Sizewell C na východním pobřeží Anglie do konce roku 2021. EDF uspořádá v lednu 2019 třetí a konečný rozhovor se zúčastněnými stranami projektu. Žádost o stavební povolení má být potvrzena do roku 2020, což by vedlo k začátku výstavby v roce 2021, sdělil Simone Rossi, generální ředitel společnosti EDF Energy na konferenci delegátům ze Spojeného království.

jaderná energie - EDF plánuje začít stavební práce na elektrárně Sizewell C v roce 2021 - Zprávy (Computer generated image of the EPR reactor 4 740) 1
Řez blokem typu EPR (Zdroj: Areva)

„Věříme, že Sizewell C se zapojí do budoucnosti Velké Británie a bude hrát roli při výměně stárnoucích elektráren, kterým se nyní prodlužuje provoz,“ sdělil Rossi.

Společnost sdělila, že zkopírují to, co se naučili při návrhu a schvalovacím procesu dvou EPR reaktorů ve výstavbě v lokalitě Hinkley Point C na jihozápadě Anglie. To může snížit náklady na výstavbu elektrárny až o 20 %.

Pan Rossi však také uvedl, že tato činnost bude muset být doprovázena snížením kapitálových nákladů. Vláda zvažuje zavedení nového modelu financování jaderné elektrárny. Model má být pojmenován „model regulované majetkové základny“, neboli RAB.

RAB je vlastně typ smlouvy uzavřený s podporou vlády, která vypočítá náklady a zisky z projektu před jeho samotným startem. Zároveň bude vyplácet investory od prvního dne výstavby.

Vládní dozorný orgán nastavil pevný počet smluv, ve kterých se pokusí zohlednit budoucí náklady spojené s dokončením projektu. Dozorný orgán pak také nastaví pevnou míru návratnosti kapitálu investorům.

EDF staví dva EPR reaktory v jaderné elektrárně Hinkley Point C. Na jejich financování se mimo jiné podílí také čínská společnost China General Nuclear Power Corporation. Náklady tamního projektu se předpokládají na 20 miliard liber (589 miliard Kč).

V dubnu Rossi sdělil, že projekt Sizewell C nemusí být proveditelný, přestože vláda pokračuje v rozhovorech se Spojeným královstvím o možnostech jeho financování. Sdělil, že společnost EDF potřebuje vládní ujištění, že pro tento projekt existuje životaschopný model financování.

Sizewell C bude umístěna severně od vedlejší elektrárny Sizewell B na pobřeží Suffolku. EDF odhaduje, že dva jaderné bloky mohou být postaveny do 10, respektive 12 let od získání povolení k výstavbě.

Při vyjádření názoru společnosti EDF na budoucí energetický mix sdělil Rossi, že jaderná energetika by měla zaštítit přibližně 20 – 25 % britské bezuhlíkové elektřiny. Aby bylo možné splnit závazky země vůči změnám klimatu, množství obnovitelných zdrojů by se mělo zdvojnásobit na 60 % společně s omezením výroby elektřiny z plynových a uhelných elektráren, dodal.

Pan Rossi sdělil na konferenci, že k dosažení největších možných úspor při výstavbě jaderné elektrárny Sizewell C je nutné, aby tato výstavba začala co nejdříve po Hinkley Point C.

„Mezi oběma projekty existuje optimální časová mezera, která je přibližně 5 let. Výstavba Hinkley Point C začala na konci roku 2016, a tak je nejlepší moment pro začátek výstavby Sizewell C v roce 2021.“

„Čím déle budeme čekat, tím nižší budou stavební výhody, jelikož se může pozměnit řetězec dodavatelů, nebo mohou být některé dovednosti zapomenuty.“

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..