Neděle, 29 listopadu
Shadow

Důležitá zpráva OSN o změně klimatu zdůrazňuje klíčovou roli jaderných elektráren

Přední světoví vědci zaměřující se na změny klimatu varují, že zbývá pouhých deset let na to, abychom zavedli opatření pro omezení globálního oteplování pod 1,5 °C, přičemž i půl stupně navíc značně zvýší rizika sucha, extrémních teplot a chudoby pro stovky milionů lidí.

Debra Roberts, spolupředsedkyně pracovní skupiny IPCC analyzující vlivy globálního oteplování. (Zdroj: Carbonbrief.org)

Autoři zprávy z Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) sdělili 8. října, že pro dosažení cílů je naléhavé udělat nezbytné změny ihned. Změny jsou proveditelné a cenově dostupné a přitom se zakládají na nejambicióznějších závěrech pařížské dohody, totiž udržet změnu teploty mezi 1,5 °C a 2,0 °C.

Omezení globálního oteplování na 1,5 °C vyžaduje „dalekosáhlé a okamžité změny“ jako je snížení využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tím pádem i snížení emisí.

V množství cest posuzovaných ve zprávě je několik zřejmých charakteristik energetických zdrojů, a sice růst podílu energie z obnovitelných a jaderných zdrojů.

V polovině století bude většina primárních zdrojů nahrazena nefosilními zdroji energie (obnovitelné a jaderné zdroje). Globální oteplování by se tak díky tomu mělo udržet na 1,5 °C.

„Je to čára v písku, která nám vzkazuje, že ten moment je zde nyní a my se s ním musíme vypořádat,“ sdělila Debra Roberts, spolupředsedkyně pracovní skupiny analyzující vlivy globálního oteplování. „Jedná se o největší bijící zvony ze strany vědecké komunity a já doufám, že spojí lidstvo a zatřesou s jeho lhostejností.“

IPCC ukazuje 4 cesty jak dosáhnout udržitelné úrovně globálního oteplování na 1,5 °C. Jedná se o různé kombinace využívání půdy a používání technologických změn. Zalesňování je zásadní krok všech cest, dalším důležitým krokem je změna dopravních prostředků na elektromobilní a také se uvažují technologie zachytávání oxidu uhličitého.

IPCC prezentoval zprávu v Incheonu v Jižní Koreji, kde se minulý týden setkaly stovky vědců a zástupců vlád, aby projednaly více jak 6000 vědeckých zpráv, které sdělují, co se stane s planetou a jejími obyvateli v případě globálního oteplování vyššího jak 1,5 °C.

„Jednou z klíčových myšlenek, která velmi silně vyplývá z této zprávy, je fakt, že již nyní vidíme důsledky globálního oteplování o 1 °C v rámci extrémnějšího počasí, vzestupu hladin moří, zmenšování arktického ledu a mnoha dalších změn,“ sdělil Panmo Zhai, spolupředseda jedné pracovní skupiny IPCC.

Pařížská dohoda, přijatá 195 národy v prosinci 2015 zahrnuje cíl posílení reakce na celosvětové globální oteplování tím, že bude „udržen růst průměrné celosvětové teploty pod dvěma stupni oproti předprůmyslovému období. Také budou vynaloženy snahy udržet tento vzestup teploty pod 1,5 °C“.

António Guterres, generální tajemník OSN, sdělil krátce po publikování zprávy, že je nemožné udržet globální oteplování pod 1,5 °C. Tyto snahy budou vyžadovat okamžité a kolektivní jednání a zahájení akcí ve všech oblastech. „Nemáme času nazbyt,“ sdělil na sociálních sítích.

Zdroj: nucnet.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..