Čtvrtý blok Rostovské jaderné elektrárny v Rusku vstoupil do komerčního provozu 3 měsíce dřív, než bylo původně plánováno, sdělila to státní jaderná korporace Rosatom.

jaderná energie - Čtvrtý blok Rostovské jaderné elektrárny vstoupil do komerčního provozu - Zprávy (Rostov unit 4 Rosatom) 1
Čtvrtý blok Rostovské jaderné elektrárny (Zdroj: WNN)

Přípravy fyzikálního spuštění čtvrtého bloku začaly 6. prosince 2017 zavážením palivových souborů do aktivní zóny reaktoru. Během pěti dní bylo zavezeno všech 163 palivových souborů a 29. prosince byl blok poprvé provozován na minimálním kontrolovatelném výkonu.

23. ledna 2018 oznámil Rosatom, že ruský státní dozor Rostechnadzor již vydal povolení potřebné k zahájení provozu bloku. První testovací provoz reaktoru začal 21. ledna a 1. února byl blok připojen k rozvodné síti. Plného výkonu dosáhl reaktor 14. dubna. Podle Rosatomu již nyní blok dodal více jak 3750 GWh elektřiny.

Rostechnadzor zajistil komplexní prohlídku bloku mezi 24. červencem a 3. srpnem. 25. září podepsal ředitel regionálního dozoru, Viktor Katkov, prohlášení o shodě projektu a fyzické stavby čtvrtého bloku s informací, že blok splňuje všechny technické požadavky a předpisy, i projektovou dokumentaci. Formulář oznamující, že blok je kompletní a připraven k provozu byl podepsán den předtím. Tyto dva dokumenty byl posledními, které bylo třeba vyřídit před zahájením komerčního provozu reaktoru.

Tlakovodní reaktor VVER s výkonem 1000 MW elektrických byl prohlášen za komerčně provozovaný 28. září (na den jaderného průmyslu v Rusku). Objednávka byla podepsána Andrejem Petrovem, ředitelem Rosenergoatomu, dceřinou společností Rosatomu, na základě předložených povolení ke komerčnímu provozu, které garantoval Rosatom.

Rosenergoatom sdělil: „Mělo by být poznamenáno, že Rostovská jaderná elektrárna je první moderní elektrárnou v historii, ve které byly obnoveny stavební práce. Zajišťuje shodu doby výstavby s projektem a nejefektivnější využívání materiálu a finančních zdrojů. Díky tomu byl čtvrtý blok Rostovské elektrárny uveden do komerčního provozu včas a s úsporou 1,56 miliardy rublů (530 milionů Kč).“

Rosatom sdělil, že blok přispěje ročně 1 miliardou rublů (338 milionů Kč) do státního rozpočtu a v prvních letech provozu až 1,7 miliardou rublů (575 milionů Kč) na dani z nemovitosti.

Čtyři tlakovodní reaktory VVER-1000 byly plánované na Rostovské jaderné elektrárně, umístěné poblíž města Volgodonsk již na začátku 80. let. Výstavba prvního a druhého bloku začala ihned, ale přechod k výstavbě dalších bloků se zkomplikoval. První dva bloky vstoupily do komerčního provozu v roce 2001 a 2010. Třetí blok byl připojen k síti v roce 2015.

Rusko nyní disponuje 10 jadernými elektrárnami, jejichž celkový výkon je 27,9 GW elektrických. Čtvrtý blok Rostovské jaderné elektrárny je 36. blokem, uvedeným do provozu v Rusku.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..