Jakékoliv realistické plány pro celosvětové snížení množství uhlíku v ovzduší vyžadují každoroční uvedení 100-200 nových jaderných reaktorů do provozu po dobu následujících několika desetiletí. Uvedli to odborníci v publikovaném článku v The Huffington Post.

jaderná energie - Boj proti změně klimatu vyžaduje výstavbu 100-200 jaderných elektráren ročně - Zprávy (Hongyanghe 6 Sept 2017 crchecked kk credit SNPTC.jpg) 1
Staveniště šestého bloku elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) (zdroj: nucnet.org)

Článek napsaný profesorem mezinárodních vztahů Joshuou Goldsteinem a Staffanem Qvistem, inženýrem v oblasti čisté energetiky, sděluje, že jaderná energetika nestojí za uhlíkovým znečištěním. Jedná se o velmi koncentrovaný zdroj energie, který minimalizuje vliv na životní prostředí z důvodu těžby paliv a odpadů z elektrárny. Navíc je schopna dodávat elektrický proud základního zatížení (konstantní dodávka proudu nezávislá na denním cyklu) bez použití baterií, či jiných skladovacích zařízení.

Nejdůležitější je fakt, že se jaderná energetika může rychle rozšiřovat. „Mnoho analýz z mnoha zemí potvrdilo, že to, co bude trvat obnovitelným zdrojům 100 let, může být s jadernou energetikou zvládnuto za 20 let,“ informuje článek.  

Jaderná energetika také vytváří mnohem méně odpadů, než jiné zdroje energie, včetně obnovitelných. Množství jaderného paliva, které by bylo spotřebováno jedním průměrným americkým občanem během jeho života, by se vešlo do sklenice na vodu. „Jednoho dne jaderný odpad pohřbíme, ale nyní je mnohem efektivnější jej skladovat v suchých skladovacích kontejnerech, certifikovaných na stovky let. Do té doby se můžeme soustředit na důležitější problémy, jako třeba záchrana planety.“

Elektřina vyrobená jadernými elektrárnami nemusí být ani moc drahá. Stávající jaderné elektrárny ve Spojených státech vyrábí 20 % tamní produkce elektrické energie a elektřina z nich je levnější, než z uhelných, nebo plynných elektráren. V Jižní Koreji stojí elektřina z jaderných elektráren méně jak 4 centy za kWh (cca 0,9 Kč za kWh) a dodávají tak nejlevnější elektřinu ze všech místních zdrojů.

Klíčem k napodobení tak nízkých cen elektřiny z jaderných elektráren jako má Jižní Korea je opakované zaměření na výstavbu a vytváření standardizovaného návrhu, který přinese snížení nákladů v hodnotě až 2 miliard dolarů (44,6 miliard Kč) za GW výkonu. Tato úspora je podobná jako dvojnásobek nákladů na výstavbu celé elektrárny na zemní plyn, nebo polovina nákladů na výstavbu uhelné elektrárny a polovina nákladů na výstavbu větrných a solárních elektráren podobného výkonu ve Spojených státech.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

2 Comments

    Zdrojujete nucnet.org, ktery nefunguje. V uvodu se odkazujete na huffington post 😀 😀 a ani ten neozdrojujete… ostuda. za koho kopete si jeste resersnu 😉

    Aha… pro pani, co řeší, že Putin moh vyzvednutí amfory zahrát líp…

    bye bye lard ass..

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..