Zpráva pro francouzskou vládu navrhuje výstavbu pěti nových jaderných bloků. Podle agentury Reuters to uvedl deník Les Echos minulý čtvrtek, tedy dva dny po rezignaci francouzského ministra životního prostředí Nicolase Hulota, který prohlásil, že plnění cílů v přechodu k obnovitelným zdrojům je příliš pomalé.

jaderná energie - Zpráva pro francouzskou vládu podporuje výstavbu 5 nových bloků - Nové bloky ve světě (Computer generated image of the EPR reactor 4 740) 1
Řez blokem typu EPR. (Zdroj: Areva)

Zpráva připravená pro Hulota a ministra hospodářství Bruna Le Mairea podle Les Echos zkoumá, jak udržet výrobu francouzského jaderného průmyslu, která byla snížena v 90. letech min. stol. Mezi návrhy je i výstavba pěti bloků typu EPR počínaje rokem 2025.

„Strategii vlády neurčuje jedna zpráva,“ řekl Le Maire rádiu Radio Classique jako odpověď na dotaz o zprávě deníku Les Echos. Jaderná energetika patří mezi přednosti Francie, dodal s tím, že její nízké emise skleníkových plynů a finanční náklady považuje za konkurenceschopné.

Hulot, který je populární osobností ve Francii a původně moderoval televizní pořady věnující se problematice životního prostředí, rezignoval minulé úterý během rozhovoru v přímém přenosu kvůli podle jeho názoru blednoucí reputaci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v oblasti plnění klimatických cílů.

Podle Hulota by jeho setrvávání ve vládě mohlo vytvořit iluzi toho, že vládní klimatická strategie je dostačující.

V rozhovoru pro deník Liberation, který byl publikován po jeho rezignaci, Hulot poukazuje na návrh uvedené zprávy. „Pokud odejdu, budeme tu mít v příštích letech další tři bloky EPR.“

S odkazem na nejmenovaný zdroj deník Les Echos uvedl, že zprávu vypracoval veterán francouzského jaderného průmyslu a bývalý představitel obrany státu a byla klasifikována jako tajná.

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..