Americké námořnictvo rozjíždí nový rozsáhlý projekt, hodlá postavit 15 nových raketonosných jaderných ponorek nové třídy Columbia. Ty nahradí stárnoucí ponorky třídy Ohio.

jaderná energie - USA dají téměř půl miliardy dolarů na nové jaderné ponorky - Jádro na moři (150930 N UD469 037 1024) 1
Jaderná ponorka třídy Ohio. (Zdroj: USNI.org)

Obranné úřady Spojených států na stavbu ponorek vyčlenily 481 milionů dolarů (zhruba 10,5 miliardy korun) a zástupci Pentagonu prohlašují, že půjde o nejmodernější současné plavidlo co do vybavení a konstrukce.

Podle očekávání stavba první, prototypové nové ponorky začne za dva roky, ale do provozu bude uvedena až v roce 2031. Americké námořnictvo hodlá postavit patnáct zbrusu nových ponorek typu Columbia a nahradit jimi stávajících čtrnáct kusů typu Ohio, kterými v tuto chvíli disponuje.

Stavět nové Columbie bude společnost Electric Boat, dceřiný podnik General Dynamics. Její zástupci se už nechali slyšet, že hodlají co nejtěsněji spolupracovat s americkým námořnictvem a vyvinout všechno úsilí, aby ponorky mohly co nejdříve vyplout. 

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..