První plnorozsahový trenažér čínského bloku Hualong One byl dodán do jaderné elektrárny Fu-čching (pynyin: Fuqing), oznámila 14. září China National Nuclear Corporation (CNNC).

jaderná energie - Trenažér bloku Hualong One je připraven pro výcvik operátorů - Nové bloky ve světě (Hualong One full scope simulator CNNC) 1
Plnorozsahový trenažér bloku Hualong One v elektrárně Fu-čching (Zdroj: World-nuclear-news.org)

Trenažéry jsou životně důležitým vybavením jaderných elektráren. Využívají se k výcviku personálu jak na začátku kariéry, tak i v jejím průběhu.

CNNC sdělila, že nový trenažér úspěšně prošel všemi testy a byl doručen 115 dní před plánovaným termínem. Experti došli k závěru, že všechny prvky trenažéru jsou funkční a zajišťují požadovanou výkonnost. Trenažér je nyní připraven k tréninku operátorů, dodali.

Trenažér byl vyvinutý dceřinou společností CNNC Wuhan Nuclear Power Operation Technolgy Company Limited a využívá řadu mezinárodních pokročilých technologií k simulaci provozu jaderné elektrárny jak během normálního provozu, tak také během mimořádných událostí. Využívá nejnovější platformu a software, který vyvinula CNNC Wuhan.

Trenažér je věrnou kopií velínu pátého bloku elektrárny Fu-čching (pynyin: Fuqing), prvního ze dvou demonstračních bloků typu Hualong One v čínské provincii Fu-čching (pynyin: Fuqing).

Instalace velínu na 5. bloku elektrárny Fu-čching (pynyin: Fuqing) byla dokončena minulý měsíc. Poslední digitální panel byl zprovozněn 4. srpna, sdělila China Nuclear Industry 23 Construction. Společnost také sdělila, že se tak stalo 6 dní před plánovaným termínem. Tímto krokem přešel reaktor z fáze výstavby do fáze spouštění.

V listopadu 2014 oznámila CNNC, že 5. a 6. blok elektrárny budou domácí tlakovodní reaktory typu Hualong One. Jedná se o první nasazení tohoto konceptu. Původně se zde plánovala výstavba reaktorů ACP1000, ale po reorganizaci čínské jaderné energetiky, bylo rozhodnuto pro Hualong One. Státní rada Číny vydala konečné povolení k výstavbě 5. a 6. bloku v dubnu 2015.

První lití betonu na 5. bloku začalo v květnu 2015 a oficiálně tak zahájilo výstavbu. Výstavba 6. bloku začala v prosinci stejného roku. Klenba kontejnmentu 5. bloku byla instalována v květnu 2017 a usazení reaktoru proběhlo v lednu tohoto roku.

Předpokládané spuštění 5. a 6. bloku elektrárny Fu-čching (pynyin: Fuqing) je naplánováno na roky 2019 a 2020.

Výstavba dvou bloků Hualong One (HPR-1000) probíhá také v elektrárně Fangchenggang, kterou staví China General Nuclear. Provoz těchto bloků má být zahájen také v letech 2019 a 2020. Dva bloky ACP1000 jsou také ve výstavbě v pákistánské elektrárně Karáčí. Zde začala výstavba druhého bloku v roce 2015 a třetího v roce 2016 (první blok této elektrárny má bloky typu CANDU). Předpokládá se, že tyto bloky přejdou do komerčního provozu v letech 2021 a 2022. HPR1000 byl také navržen na výstavbu v oblasti Bradwell ve Spojeném království. Zde prochází tento model reaktoru schvalováním u dozorného úřadu.

Zdroj: World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..