V průběhu uplynulých 5 let byl zaznamenán úbytek jaderných reaktorů ve výstavbě, naproti tomu se ročně zvyšovala kapacita větrných a solárních elektráren. Ta již začala významně převyšovat kapacitu jaderných elektráren.

jaderná energie - Stále se snižující počet jaderných elektráren ve výstavbě - Nové bloky ve světě (edf 50128272742 1024) 1
Hinkley Point C, jedna z mála jaderných elektráren stavěných v Evropě. Fotografie z července 2018 zachycuje práce probíhající v místě budoucího jaderného ostrova. (Zdroj: EDF Energy)

Zpráva World Nuclear Industry Status Report sdělila, že podíl jaderné energetiky v celosvětové výrobě elektřiny zůstal stabilní po dobu posledních 5 let. V dřívějších dobách byl zaznamenán dlouhodobý klesající trend z 17,5 % v roce 1996. V roce 2017 činil podíl pouze 10,3 %. Pokud uvažujeme spotřebu primárních energií, zastává jádro od roku 2014 stabilní hodnotu, a sice 4,4 %.

Celkem 15 zemí staví jaderné elektrárny, to je o dvě více, než v polovině roku 2017. Novými zeměmi jsou Bangladéš a Turecko, které staví své první bloky. K prvnímu červenci 2018 bylo ve výstavbě 50 jaderných reaktorů, což je o 18 méně, než v roce 2013. Z 50 stavěných reaktorů jich je 16 stavěných v Číně. Dle zprávy je celková stavěná kapacita přibližně 48,5 GW elektrických.

V roce 2017 začala výstavba pěti reaktorů a v první polovině 2018 dalších dvou. To znamená, že výstavba 15 reaktorů začala v roce 2010 a 10 v roce 2013. Historická srovnání ukazují, že výstava nejvíce reaktorů v historii připadá na rok 1976, kdy se začalo stavět 44 jaderných reaktorů.

K prvnímu červenci bylo ve výstavbě 50 jaderných reaktorů s průměrnou dobou výstavby 6,5 let. Mnoho z nich je však ještě daleko od komerčního provozu.

Zpráva poukazuje, že vývoj světového jaderného průmyslu čelí ekonomickým, environmentálním a bezpečnostním problémům. Největšími problémy jsou pak zřejmě získávání prostředků k výstavbě jaderného zařízení, těžba a získávání uranu či zpracování použitého jaderného materiálu. V neposlední řadě je také jaderný průmysl ovlivněn veřejným míněním, specializací odborníků a jejich stárnutím.

Je jasné, že jaderné havárie v americké elektrárně Three Mile Island, ukrajinském Černobylu či japonské Fukušimě silně přispěly k protijaderným názorům na celém světě. Je však třeba se koukat na celou problematiku z širšího úhlu pohledu. Jaderný zdroj je prozatím jediný zdroj schopný dodávat proud pro základní zatížení a přitom nevypouštět skleníkové plyny do atmosféry.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..