Unikátní trénink nigerijských specialistů ukončen vydáním certifikátu. Společnost ÚJV Řež se tímto podílí již na 17. odvozu vysoko obohaceného jaderného paliva, s cílem snížit riziko jeho možného zneužití pro válečné či teroristické účely. Jde o další krok k bezpečnějšímu kontinentu.

jaderná energie - Specialisté z Řeže školili v Africe - Ve světě (UJVREZ Ghana 02 1024) 1
Zaškolování afrických pracovníků do manipulace s obalovým souborem ŠKODA MNSR. (Zdroj: ÚJV Řež)

V průběhu jara a léta 2018 se specialisté ÚJV Řež z divizí Radioaktivní odpady a vyřazování a Integrita a technický inženýring, významně zapojili do přípravy nigerijských pracovníků z institutu CERT (Centre for Energy Research & Training) v Zarii na odvoz vysoko obohaceného jaderného paliva z výzkumného reaktoru MNSR z Nigérie do Číny. V tomto období se ve výcvikovém středisku, umístěném v Ghaně, uskutečnily celkem tři tréninky manipulací s obalovým souborem ŠKODA MNSR v celkové délce tří týdnů.

Po úspěšném zakončení teoretické i praktické části byl jednotlivým účastníkům předán oficiální certifikát. Na základě něho se mohl uskutečnit v první polovině září tzv. dry-run, jehož se účastnili i zástupci nigérijského dozorového orgánu (obdoba českého SÚJB). Na základě úspěšného průběhu tohoto dry-runu bude povolen převoz vysoceobohacené MNSR zóny z reaktoru NIRR-1 v institutu CERT z Nigerie do Číny.

„Výcvikové středisko v Akkře slouží pro komplexní nácvik dovedností, potřebných pro plánované odvozy palivové zóny reaktorů z Nigérie, Pákistánu, Íránu a Sýrie, kde se kvůli složité bezpečnostní situaci musí na odvozech paliva podílet hlavně místní, důkladně proškolení, specialisté,“ říká vedoucí tréningu Adam Sheinherr, projektový manažer divize Radioaktivní odpady a vyřazování ÚJV Řež.

jaderná energie - Specialisté z Řeže školili v Africe - Ve světě (UJVREZ Ghana 01 1024) 2
Účastníci během tréninku v Nigérii. (Zdroj: ÚJV Řež)

Vybavení střediska zahrnuje model reaktoru 1:1, upravený obalový soubor OS ŠKODA MNSR, vybavení pro manipulaci se souborem, zařízení pro heliové zkoušky těsnosti a další komponenty, včetně speciálně vyvinutého překládacího zařízení ruské firmy SOSNY. Výcvikové středisko bylo vybudováno v ghanské Akkře pod hlavičkou OSN z prostředků amerického Department of Energy (Ministerstva energetiky USA) v rámci programu M3 – Material Management and Minimization. Program MNSR zahrnuje odvozy vysokoobohaceného paliva z výzkumných reaktorů čínského typu ve všech zemích zpět do Číny v rámci iniciativy na snižování globálních hrozeb (GTRI).

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..