Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil verdikt, podle kterého úřady dostatečně nehodnotily rizika spjatá se skladem vyhořelého paliva v areálu jaderné elektrárny Temelín. Vyhověl tak kasačním stížnostem ministerstva pro místní rozvoj a společnosti ČEZ, zjistila ČTK z úřední desky.

jaderná energie - Soud musí opět řešit sklad v Temelíně, původně vyhověl aktivistům - V Česku (aktualne je v temelinskem skladu 34 kontejneru s pouzitym palivem ktere jsou pod dohledem kamery mezinarodni agentury pro atomovou energii) 1
Vnitřek temelínského skladu použitého paliva. (Zdroj: ČEZ)

Městský soud v Praze musí o žalobě spolku V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín rozhodnout znovu, původně jí vyhověl. Tentokrát ale bude vázaný právním názorem nejvyšší instance správního soudnictví.

„NSS nepřisvědčil městskému soudu, že byly dány důvody ke zrušení uvedených správních rozhodnutí. Podle NSS bylo v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) provedeno dostatečné vyhodnocení případných havárií skladu vyhořelého jaderného paliva,“ uvedla mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Sklad v Temelíně funguje už od roku 2010, počátkem letošního roku byl zaplněn z jedné pětiny. Kontejnery v něm mají být až 60 let, poté se má použité palivo přesunout do trvalého úložiště. Senát městského soudu ovšem v květnu v neveřejném zasedání konstatoval, že rozhodnutí o umístění skladu v Temelíně předcházel proces, který nebyl v souladu se zákonem.

Justice se úředními rozhodnutími zabývala opakovaně. Dvakrát městský rozhodnutí ministerstva zrušil, protože je považoval za nepřezkoumatelná. Napotřetí podrobil sporné územní rozhodnutí detailnímu přezkoumávání a měl více výhrad, věcných i procesních.

„NSS nepřisvědčil městskému soudu ani v tom, že se ministerstvo pro místní rozvoj dopustilo v rámci odvolacího řízení takové procesní vady, pro kterou měl městský soud zrušit jeho rozhodnutí,“ uvedla Dostálová.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..