Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), připravuje zvýšení výkonu stávajících dvou bloků jaderné elektrárny v Mochovcích. Vyplývá to z materiálu, který SE předložily slovenským úřadům k posouzení.

jaderná energie - Slovenský výrobce elektřiny chystá zvýšení výkonu jaderných bloků - Ve světě (emo liptak IMG 6575 1024) 1
JE Mochovce. (Zdroj: SE)

Podle předlohy lze navýšení výkonu každého z bloků nad hodnotu 500 megawattů z nynějších 470 megawattů dosáhnout využitím výkonových rezerv a modernizací zařízení. Termín plánované úpravy bloků podnik neupřesnil.

První dva bloky elektrárny Mochovce na jihu Slovenska podnik uvedl do provozu postupně v letech 1998 a 1999. Výkon každého z nich byl již v roce 2008 zvýšen z původních 440 megawattů, a to úpravou tepelného výkonu reaktoru, který v rámci zmiňovaného projektu měněn již nebude.

SE, do jejichž vlastnické struktury předloni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding, dokončují v Mochovcích další dva rozestavěné jaderné bloky. Dostavba třetího a čtvrtého bloku tamní elektrárny se oproti původním plánům opožďuje a zároveň výrazně stoupl rozpočet projektu.

Kromě elektrárny v Mochovcích SE provozují také dva další jaderné bloky v Jaslovských Bohunicích, jejichž výkon byl před osmi lety zvýšen shodně na 505 megawattů v rámci modernizace v hodnotě půl miliardy eur (12,8 miliardy korun). Jaderné elektrárny mají největší podíl na výrobě elektřiny na Slovensku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..