Dvoustranná skupina senátorů zavedla zákony navržené k pomoci Spojeným státům zaujmout vedoucí pozici v jaderném průmyslu a čelit zvyšující se celosvětové konkurenci, sdělil Nuclear Energy Institute (NEI) sídlící ve Washingtonu.

jaderná energie - Senátoři zavedli zákony pro navrácení vedoucí pozice v jádru Spojeným státům - Ve světě (san men 1a2 Westinghouse 1024) 1
Bloky AP1000 v čínské JE San-men, symbol návratu Spojených států k výstavbě jaderných elektráren. (Zdroj: Westinghouse)

Zákon Nuclear Energy Leadership zahrnuje komplexní návrh financování výzkumu, vývoje a urychleného zavádění pokročilých jaderných technologií, sdělil NEI.

Demokratický senátor Cory Booker sdělil, že zákon pomůže urychlit energetické inovace a podpoří začínající společnosti, investující miliardy dolarů do návrhů jaderných reaktorů dalších generací ve Spojených státech.

Mezi další cíle legislativy patří založení startovního programu pro uzavření dlouhodobých dohod o nákupu elektřiny mezi federální vládou a energetickými společnostmi elektřinu. Součástí tohoto programu je také včasné zavedení nových jaderných technologií.

„Ministerstvo energetiky věnuje zvláštní pozornost dohodám o nákupu elektřiny z prvních reaktorů daného typu nebo nově nasazeným technologiím, které mohou poskytnout spolehlivou a stabilní energii pro účely národní bezpečnosti,“ informuje zákon.

Prezidentka a výkonná ředitelka NEI, Maria Korsnick, ocenila novou legislativu. Sdělila, že komplexní plán urychlit získání vedoucí pozice v jaderných technologiích je přesně to, co nyní pomůže Spojeným státům soutěžit na dnešním rostoucím celosvětovém trhu.

Zákon je nejnovějším v sérii důležitých iniciativ pro vyhlídky jaderné energetiky do nejbližší budoucnosti, sdělil NEI. V minulých letech se množství států podílelo na záchraně ohrožených jaderných elektráren. Federální energetická komise PJM a ISO-New England přezkoumají, jakým způsobem jsou kompenzovány a nastavovány ceny elektřiny z různých zdrojů v souvislosti s nedávným předčasným uzavíráním jaderných elektráren.  

Aby byl návrh zákona přetaven v zákon, musí být odsouhlasen senátem i parlamentem, poté jej musí podepsat také prezident Spojených států.   

Zdroj: NucNet

O autorovi

admin

2 Comments

    „Bloky AP1000 v čínské JE San-men, symbol návratu Spojených států k výstavbě jaderných elektráren.“ – Proboha – vidím dobře???

      Uznávám, že to je spíše názorová popiska obrázku, ale podle názoru redakce vyjadřuje to, co se v poslední době děje v americkém jaderném průmyslu. Ten se snaží stavět, ale jde mu to paradoxně nejlépe právě v Číně. Vzhledem k tomu, že to je první blok typu AP1000, který by měl být uveden do provozu, upírají se k němu zraky celosvětové veřejnosti zajímající se o jádro. Z těchto důvodů si myslíme, že jde skutečně o symbol návratu USA k výstavbě JE, a to se vším, co je s tím spojeno.
      Za redakci Atominfo.cz Vladislav Větrovec

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..