Příčina malého úniku vody v okruhu nouzového chlazení prvního bloku elektrárny Doel v Belgii nebyla stále vyšetřena. Bloky zůstávají nadále odstavené, dokud neproběhnou testy a opravy, sdělil místní jaderný dozor.

jaderná energie - Příčina úniku v elektrárně Doel neurčena – bloky jsou stále odstavené - Ve světě (doel 06.0603 e1458342788162 1 740) 1
JE Doel, 1. a 2. blok se nachází vpravo a mají společnou strojovnu. (Zdroj: Electrabel)

Federální agentura pro kontrolu jaderných zařízení (FANC) sdělila, že kontroly a práce na výměně potrubí budou prováděny také v druhém bloku elektrárny. Ten byl odstaven kvůli kontrolám.

„Příčina této události prozatím nebyla zjištěna, a proto není možné udělat žádné závěry,“ sdělila agentura FANC. „Nyní se připravují práce na výměně části potrubí.“

FANC také uvedl, že provozovatel Engie-Electrabel odstranil část potrubí z prvního bloku a prováděl na těchto vzorcích laboratorní testy.

První a druhý blok elektrárny Doel disponují tlakovodními reaktory s výkonem 433 MW elektrických. Zbylé bloky v elektrárně (Doel-3 a Doel-4) jsou reaktory jiného typu a nejsou tudíž postiženy tímto problémem.

Provozovatel Engie-Electrabel určil zdroj úniku pomocí endoskopu v dubnu 2018. Únik byl způsoben prasklinou ve svaru záložního potrubí připojeného k primárnímu okruhu. Záložní potrubí slouží k napájení reaktoru chladicí vodou při mimořádných událostech.

V květnu sdělil provozovatel, že únik čítal „několik litrů za minutu“. Jelikož je únik ve složitém prostředí pro opravu, bude první blok elektrárny odstaven až do 1. října 2018.

FANC sdělil, že tato událost byla klasifikována na stupnici INES hodnotou 0. Stupnice INES má celkem 7 stupňů a 0 je klasifikována jako „pod stupnicí“ a nemá tak význam z hlediska jaderné bezpečnosti. Provozovatel elektrárny bude potřebovat povolení od agentury FANC, aby mohl opět uvést bloky do provozu.  

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..