Právní pře ohrožují budoucnost výstavby jaderné elektrárny Vogtle, v současnosti jediného projektu realizovaného ve Spojených státech. Kamenem úrazu projektu dvou bloků typu AP1000 jsou rostoucí náklady, které se podle současných odhadů vyšplhaly na 27 miliard dolarů. Píše o tom ekonomický deník Financial Times.

jaderná energie - Právní spory ohrožují projekt JE Vogtle - Nové bloky ve světě (1505420894931) 1
Usazování parogenerátoru na místo ve 3. bloku JE Vogtle. (Zdroj: Southerncompany.com)

Partneři projektu proti sobě navzájem vznesli obvinění týkající se smluv na nákup vyrobené elektrické energie z elektrárny, přičemž tento spor probíhá na pozadí dlouhodobějších diskuzí a pří ohledně toho, kdo zaplatí rozdíl v konečné ceně projektu oproti původnímu rozpočtu.

Zastupitelé města Jacksonville (stát Florida) a distribuční společnost JEA, která jej zásobuje elektřinou, se snaží u soudu zrušit smlouvu, ve které JEA souhlasila s odkupem elektřiny z Vogtle po dobu 20 let. Žalobci uvádějí, že „ustanovení smlouvy zavazují JEA a její klienty k financování nepřiměřených a stále rostoucích nákladů na stavbu bloků jaderné elektrárny, kde JEA ani nemá vlastnický podíl“.

Smlouva o nákupu elektrické energie byla podepsána s MEAG (Municipal Electric Authority Of Georgia), státní neziskovou organizací, vlastnící 22,7 % akcií JE Vogtle. Její odezva na sebe nenechala dlouho čekat a podala na JEA žalobu, ve které ji obvinila z pokusu o porušení smlouvy a vyhýbání se závazkům. Podle zástupců společnosti případné odstoupení JEA od smlouvy ohrozí dokončení projektu, stavbu nových bloků a placení úvěrů, které na výstavbu poskytlo Ministerstvo energetiky Spojených států.

24. září je naplánováno hlasování akcionářů JE Vogtle ohledně toho, zda s ohledem na stále rostoucí náklady a překročení rozpočtu bude výstavba pokračovat.

 Zdroj: Financial Times 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..