Polsko bez jaderných elektráren nesplní cíle Evropské unie v oblasti redukce emisí oxidu uhličitého, řekl podle agentury Reuters ve středu polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski.

jaderná energie - Podle polského ministra energetiky země bez jaderných elektráren emisní limity nesplní - Nové bloky ve světě (Zarnowiec makieta) 1
Model poloviny jaderné elektrárny Zarnowiec, která dokládá, jak dlouho Polsko plánuje výstavbu jaderných elektráren. (Zdroj: Nuclear.pl)

Polsko produkuje většinu své elektřiny pomocí uhelných elektráren a musí si najít čistější technologie, které by splňovaly požadavky Evropské unie na snižování emisí skleníkových plynů v energetice. Varšava plánuje již roky postavit svou první jadernou elektrárnu, ale projekt potkávají neustálé posuny. Ministr energetiky sice je silným zastáncem jádra, ale má problémy se získáním souhlasu celé vlády.

„V současnosti je rozhodnutí takové, že se budeme postupně připravovat až do doby, kdy budou dány dohromady finance. To představuje velký problém,“ řekl Tchórzewski v televizním vysílání. „Ale na druhou stranu bez jaderné energetiky nejsme schopni splnit své závazky, co se týče emisí,“ dodal.

Emisní povolenky obchodované podle evropského systému EU ETS se staly nejslibněji se vyvíjející komoditou letošního roku. Díky vyšším cenám elektřiny a opatření na omezení jejich uvolňování do oběhu se jejich cena od ledna téměř ztrojnásobila a dosáhla hodnoty 20 eur. Obchodování s emisemi je hlavním nástrojem Evropské unie pro splnění cílů v redukci emisí skleníkových plynů, které byly pro rok 2030 stanoveny na 40 % oproti roku 1990.

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..