27.11.2022

Pokud chceme naplnit klimatické cíle navržené Pařížskou dohodou bude třeba významně posílit technologie bezemisní výroby elektřiny, včetně jaderných elektráren. Sdělila to ve svém prohlášení Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

jaderná energie - Podle MAAE bude ke splnění klimatických cílů nutný velký nárůst výkonu bezemisních zdrojů - Ve světě (gallery 38 photos0 13728 1024) 1
Južnoukrajinská jaderná elektrárna. (Zdroj: Energoatom)

Pařížská dohoda, přijatá v roce 2015, poskytuje mezinárodní právní rámec pro boj se změnami klimatu a usiluje o to, aby globální průměrná teplota nevzrostla o více jak 2 °C orpoti předindustriálním dobám. Snaží se toho docílit používáním bezesminích zdrojů energie a omezováním emisí skleníkových plynů.

Přibližně 70 % světové produkce elektřiny je zajištěno fosilními zdroji. Pokud mají být naplněny klimatické cíle do roku 2050, bude muset být 80 % energetiky bezemisní, sdělila MAAE ve své zprávě.

Zpráva pojmenovaná jako Klimatické změny a jaderná energetika 2018, informuje o možnostech jaderné energetiky. Ta může „zásadním způsobem přispět“ k naplnění klimatických cílů a přitom dodávat velké množství elektřiny, která je potřeba k celosvětovému ekonomickému rozvoji.

Ve zprávě je také informace, že využívání jaderné energetiky může významně snížit emise skleníkových plynů. Potenciální neelektrické využití jaderné energetiky tkví v odsolování mořské vody, dálkovém vytápění, výrobě vodíku, extrakci ropy a jiných petrochemických komodit a v neposlední řadě pohonu tankerů a nákladních lodí.

Zástupce generálního ředitele MAAE a vedoucí oddělení jaderné energetiky, Michail Čudakov, sdělil, že poptávka po elektřině bude v následujících letech rychle růst, jelikož budou země potřebovat více energií pro vlastní rozvoj.

„Pokud se nerozšíří jaderná energetika v souladu s těmito scénáři, nemusí ostatní zdroje energie pokrýt celou poptávku po elektřině a tím spíše nesplníme klimatické cíle,“ sdělil Michail Čudakov.

Jaderná energetika nyní pokrývá přibližně 11 % světové poptávky po elektřině. Jedná se přibližně o 1/3 výroby elektřiny z bezemisních zdrojů. Předpokládá se, že celosvětová poptávka po elektřině vzroste podle nové zprávy do roku 2050 na dvojnásobek. Přesto však budou jaderná energetika a ostatní bezemisní zdroje energie v energetickém mixu záviset na řadě faktorů, včetně ještě v budoucnu definovaných pravidlech pařížské dohody.

Nejnovější výroční zprávu o jaderné energetice vydala MAAE na začátku tohoto týdne. Ta ukazuje, že výkon jaderných elektráren se bude snižovat souběžně s jejich stárnutím. Jaderný průmysl však nebude schopen reagovat na toto stárnutí.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..