Anton Moskvin, viceprezident pro marketing a rozvoj zahraničního obchodu společnosti Rosatom, informoval o nové technologii plovoucí jaderné elektrárny. V následujících odstavcích se dozvíte původní myšlenku, možná použití a způsoby realizace tohoto projektu. Ano, řeč je o Akademiku Lomonosovi, plovoucí elektrárně, která má nahradit dosluhující bloky na Čukotce.

jaderná energie - Plovoucí jaderné elektrárny budou reálným byznysem - Jádro na moři (untitled 1024) 1
Vizualizace plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov. (Zdroj: Rosatom)

Předtím, než začnu popisovat první plovoucí jadernou elektrárnu, chtěl bych představit pravděpodobnou budoucnost světa, ve kterém budeme žít. Není pochyb, že se bude jednat o svět elektrických vozidel. Podle odhadů Mezinárodní energetické agentury (IEA) jich bude na silnicích přibližně 40 až 70 milionů do roku 2025. Přenosové soustavy budou převádět elektřinu mezi jednotlivými diverzifikovanými systémy, přičemž bude růst podíl obnovitelných zdrojů energie.

Podle analýz by měly obnovitelné zdroje energie dodávat v roce 2050 polovinu globální produkce elektřiny. Aby byly splněny klimatické cíle, měla by produkce elektřiny z uhelných elektráren klesnout na 11 %. Rozhodně budeme potřebovat značnou skladovací kapacitu k vyrovnání výroby a spotřeby elektřiny. Samozřejmě bude třeba investovat značné úsilí (jak finanční, tak fyzické), abychom dokázali zlepšit energetickou infrastrukturu i průmysl a povýšit je tak na další úroveň, která by byla schopna uspokojit budoucí poptávku po elektrickém proudu.

Co ale máme nyní? Nespolehlivý a nedostatečný přísun energií je stále jedním z pěti nejdůležitějších omezení rozvoje. Ještě nyní na světě stále existuje více jak miliarda lidí bez přístupu k elektřině. Vyřešit tento problém však není vůbec jednoduché, jelikož výstavba efektivních a spolehlivých zdrojů energie může být pro mnoho zemí velkým finančním rizikem. Zkušení průmysloví experti musí poskytnout své zkušenosti a podpořit ty, kteří potřebují pomoc.

My v Rosatomu věříme, že existuje řešení tohoto problému. Může významně změnit krajinu. Řešení, které může dovést elektřinu tam, kde jí je nejvíce potřeba, bez problémů, které jsou spojeny s výstavbou nových budov a elektráren.

jaderná energie - Plovoucí jaderné elektrárny budou reálným byznysem - Jádro na moři (uploaded foto fb 000473 1024) 2
Jedno z možných použití plovoucích jaderných elektráren – napájení ropných vrtů. (Zdroj: Rosatom)

Toto řešení může poskytnout projekt typu „Plug and Play“ (připoj a hraj). Kromě jednoduché výstavby je možné systém dodávat v mnoha různých variantách, které posílí vztahy mezi dodavatelem a zákazníkem. Systém je jednoduše připojitelný do elektrické sítě a společně s ostatními zdroji čisté elektřiny může vytvářet udržitelný zdroj elektřiny. V neposlední řadě je pro nás velmi důležité poskytnout našim zákazníkům cenově přijatelné řešení, to znamená řešení s přijatelnou cenou za vyrobenou kilowatthodinu.

Mnoho řešení stejného problému splňuje většinu z těchto požadavků, ale stále mají určitá omezení. Některé zdroje energie, které dodávají stále elektřinu do sítě (base load) jsou ohroženy nestabilitou dodávek paliva do elektrárny, stejně tak jako nemožností předpovědět ceny paliv. Tato stávající řešení nemohou ani vyloučit vypouštění škodlivých emisí skleníkových plynů do ovzduší. Na druhou stranu jsou zdroje dodávající nestabilní elektřinu cenově velmi lákavé, ale vyvstává zde problém s přerušovanou dodávkou elektrického proudu.

Uvědomili jsme si, že pouze jaderný zdroj může poskytovat stabilní dodávky elektrického proudu s jednoduše předpověditelnou cenou elektřiny a minimální závislostí na cenách paliva. Navíc jaderné elektrárny nevypouštějí do ovzduší skleníkové plyny. Rozhodli jsme se zkombinovat výhody jaderné elektrárny jako zdroje čisté energie s konceptem transportovatelnosti. Potřebovali jsme zdroj, který by byl cenově přijatelný, čistý, stabilní a snadno dopravitelný k zákazníkovi. Tak vznikla myšlenka plovoucí jaderné elektrárny.

Plovoucí jaderná elektrárna bude schopna stabilně dodávat elektrický proud po dobu 60 let. Její výhody jsou následující:

  • Efektivní cenová politika díky fixním nákladům na výrobu po celou dobu provozu elektrárny.
  • Možnost zapojení společně s obnovitelnými zdroji energie.
  • Variabilní využití elektrárny jak pro výrobu elektřiny, dodávku tepla, či odsolování mořské vody.
  • Transportovatelnost – plovoucí jaderná elektrárna může být provozována při pobřeží v odlehlých oblastech.
  • Stejně jako ostatní technická řešení, která poskytujeme, nabízí plovoucí jaderná elektrárna pokročilé bezpečnostní systémy i systémy ochrany elektrárny.
jaderná energie - Plovoucí jaderné elektrárny budou reálným byznysem - Jádro na moři (uploaded foto fb 001524 1024) 3
Plavba plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov do Murmansku. (Zdroj: Rosatom)

Plovoucí elektrárna Akademik Lomonosov je vybavena dvěma námořními jadernými reaktory KLT-40S, každý s výkonem 70 MW elektrických. Tepelný výkon každého reaktoru je přitom 170 MW. Plovoucí elektrárnu obsluhuje 300 členů posádky a její výtlak je 22 000 tun, provoz je plánovaný na 40 let s možností prodloužení. Na konci června 2018 začalo zavážení paliva do této elektrárny. Podle plánů má být plovoucí elektrárna přesunuta do přístavu Pevěk na Čukotce a začít zde dodávat elektřinu do sítě v roce 2019.

Další generace plovoucích jaderných elektráren je postavena na konceptu reaktoru RITM-200M. Opět se jedná o variabilní zdroj energie použitelný pro dodávky tepla, elektřiny i odsolování mořské vody. Oproti Akademiku však budou nové plovoucí jaderné elektrárny o 5 metrů kratší a také užší. Hmotnost nové generace plovoucích elektráren tak bude díky tomu snížena o 9000 tun. Instalovaný výkon se přitom zvýší o téměř 30 % ze 77 MW na 100 MW. Jedna kampaň nebude pouhé 3 roky, ale 10 let a projektová doba provozu se zvýší na 60 let.  

Hlavní myšlenka modelu plovoucích elektráren tkví ve způsobu realizace. Budeme poskytovat flotilu jaderných elektráren, které prakticky okamžitě budou dodávat elektřinu do sítě.

Jsme otevřeni akciovým partnerstvím. Zákazníci se mohou stát spoluvlastníky jaderné elektrárny. To by mohlo povzbudit loděnice k uzavření celosvětového partnerství. Jako výrobce jaderných zařízení může být Rosatom velmi variabilní při výrobě plavebních částí elektrárny. Koukáme se do budoucnosti, kde plovoucí jaderné elektrárny hrají významnou roli a přináší svým zákazníkům výhody jaderné energetiky.

Zdroj: rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..