Delegace ruského VNIIAES, a.s. (dceřiná společnost Rosenergoatom, a.s., která je součástí energetické divize Rosatomu) navštívila v Řeži společnosti Skupiny ÚJV – ÚJV Řež a Centrum výzkumu Řež, známé především pro svou činnost v oblasti vývoje a podpory provozu zařízení jaderné a tepelné energetiky.

jaderná energie - Odborníci z ruského VNIIAES, a.s., rozvíjejí spolupráci s Českou republikou - V Česku (REZ 6048 final 1024) 1
Představitelé ÚJV Řež, CVŘ a VNIIAES. (Zdroj: ÚJV Řež)

Členové delegace v čele s generálním ředitelem Faritem Tuchvetovem si prošli akreditované laboratoře a další technologickou infrastrukturu, která je umístěna v kilometrovém areálu podél řeky v obci Husinec nedaleko od Prahy. V těchto prostorách Skupiny ÚJV jsou v provozu i specializované laboratoře pro výzkum materiálů (včetně tzv. polohohorkých a horkých komor pro hodnocení vlastností ozářených/radioaktivních materiálů.) a experimentální zařízení pro simulace přechodových a havarijních stavů.

Delegace jednala s vedoucími pracovníky z oblasti výzkumu i servisních služeb, včetně odborníků výzkumného centra SUSEN, zřízeného za podpory Evropské unie.

Hlavním předmětem diskuze mezi zástupci VNIIAES a Skupiny ÚJV byly vyhlídky na vzájemnou spolupráci v takových oblastech, jako je výzkum materiálů, nedestruktivní diagnostika, kontrola pevnosti, jaderná a radiační bezpečnost a metody kontroly stavu jednotlivých komponent jaderných zařízení.

Ruská strana projevila zájem o budoucí spolupráci v oblasti programů řízení životnosti, jako například analýzy stupně degradace materiálu zařízení v jaderných elektrárnách, nedestruktivní metody diagnostiky, kvalifikace jednotlivých zařízení na specifické prostředí, systémy provozních kontrol a certifikované metodiky řízení životnosti konkrétních komponent.

Obě strany shledaly, že ve spolupráci a výměně zkušeností vidí potenciál k rozšíření kompetencí obou institucí a posílení jejich znalostní základny.

 

Pro informaci:

Společnost ÚJV Řež, mateřská společnost Skupiny ÚJV, poskytuje široké spektrum služeb v oblasti energetiky, průmyslu a zdravotnictví. Po více než 60 let své historie je ÚJV Řež jednou z čelních technologických institucí svého oboru jak v České republice, tak v celoevropském kontextu. Centrum výzkumu Řež, člen Skupiny ÚJV je výzkumná organizace, zaměřená na výzkum, vývoj a inovace v oboru energetiky, zejména jaderné. Ve Skupině ÚJV v současnosti pracuje více než 1200 lidí.

Společnost VNIIAES řídí výzkumnou činnost v otázkách bezpečného provozu ruských jaderných elektráren. Hlavním cílem jejího působení je zvyšování spolehlivosti, bezpečnosti a účinnosti provozu jaderných elektráren ruského typu, včetně reaktorů VVER-440, VVER-1000 a VVER-1200. Zabývá se analýzou provozních zkušeností, modelováním neutronového toku v reaktoru, účinností jaderného paliva a dalšími obory. Organizačně patří pod Rosenergoatom, provozovatele ruských jaderných elektráren a energetickou divizi ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..